Dzisiaj bez komputerów w firmach ani rusz. Dały one szansę tworzenia przeróżnych dokumentów, kontaktu z klientami, pracownikami, sklepami, hurtowniami i poważnymi kontrahentami. Dzięki nim, nie potrzeba już dostępu do papierowych źródeł typu ustawy, czy inne normy prawne. Są one też podstawowym narzędziem pracy bardzo różnych pracowników biurowych, referentów, ale i projektantów i twórców stron www oraz grafik, materiałów reklamowych i nie tylko. Dlatego właśnie tak istotne jest kupienie dobrych komputerów do firmy i należyta ich konserwacja.
Na co zwrócić uwagę, kupując komputery do firmy?
Przede wszystkim warto zainwestować w profesjonalne komputery do firmy. Czasem są one kupowane z drugiej ręki, bo np. jakaś firma wyprzedaje swój lekko używany sprzęt z powodu upadku, czy po prostu dlatego, że sama zmienia swoje wyposażenie. Jeśli jest ono w dobrym stanie, a komputery nie starsze, niż 2 lata, można pomyśleć o takim zakupie. Trzeba jednak pamiętać, że na każdy tego typu zakup należy posiadać dowód w postaci paragonu, faktury, czy innego stosownego dokumentu zawierającego takie dane, jak: strony transakcji, jej data, miejsce i przedmiot oraz cena.
Jeżeli zakupiony sprzęt był już używany, wskazane jest, aby go już na początku odkurzyć od wewnątrz oraz zainstalować od nowa legalny system i również legalne oprogramowanie stosowne do stanowiska, do wyposażenia którego dany komputer będzie należał.
Komputery do firmy można wziąć także w leasing, co bywa popularnym rozwiązaniem zwłaszcza, gdy trzeba nabyć ich dużo w jednym czasie, a firma nie posiada odpowiednich środków na zakup.
Stacjonarne, czy laptopy?
Tutaj na decyzję powinno mieć wpływ to, kto i do jakiego celu będzie komputera używał w celach zawodowych. Do obsługi wewnętrznej, przechowywania dokumentów w formie elektronicznej lub wysyłania ich do odpowiednio zabezpieczonej chmury, spokojnie posłużą komputery stacjonarne o odpowiednich parametrach, które wytrzymają obsługę stosownego profesjonalnego oprogramowania.
Jednak niektóre komputery do firmy mogą być też laptopami. Przydają się osobom, dla których będą podstawowym narzędziem pracy, ale osoby te często pracują “w terenie”: są przedstawicielami handlowymi, pracownikami zbierającymi zamówienia ze sklepów dla hurtowni, ale nie tylko. Na wielu stanowiskach, praca polega częściowo na wykonywaniu obowiązków służbowych na miejscu, w siedzibie firmy, a po części na bywaniu u kontrahentów, na różnych eventach typu konferencje i innych tego typu wyjściach, podczas których osobisty komputer bywa niezbędny,
A co z parametrami?
Dzisiaj nawet bardzo przeciętne komputery do firmy mają coraz więcej pamięci operacyjnej i coraz więcej miejsca na dyskach twardych. Te bywają już nie tylko magnetyczne, ale też SSD, co przyspiesza działanie komputera.
Wybierając komputer mający służyć osobie na bardzo konkretnym stanowisku warto wybrać taki, który sprosta niezbędnym tej osobie oprogramowaniu. W kadrach będą to programy kadrowe, w dziale handlowym programy handlowe, a tam, gdzie tworzy się różne projekty oprogramowanie, które pomaga w ich powstawaniu. Trzeba też pamiętać, że czasem nowe wersje programów mogą mieć coraz większe wymagania względem komputera i dlatego warto mieć taki, który można rozbudować: dołożyć pamięci lub – np. – wymienić procesor na mocniejszy. Chodzi o to, żeby za każdym razem nie wymieniać całego komputera na nowy.
Istotne jest to, że wcale nie trzeba kupować gotowego komputera stacjonarnego. Często istnieje opcja opcja zamówienia zestawu dokładnie odpowiadającego potrzebom i oczekiwaniom kupującego; można wtedy samemu wybrać każdą część składową komputera, od płyty głównej począwszy na obudowie skończywszy.
Dobrze działające i bezpieczne komputery firmowe
Kiedy zostaną już zakupione komputery do firmy, nie wystarczy wgrać na nie odpowiednie oprogramowanie, poustawiać je na biurkach, podłączyć do sieci, i po prostu przekazać w ręce pracowników. Nad komputerami firmowymi powinien czuwać profesjonalista, który dopilnuje ich właściwej konserwacji, czyszczenia oraz ciągłego ich zabezpieczenia.
To wszystko pomaga zapewnić właściwe działanie urządzenia i zmniejsza ryzyko awarii lub jakichś niepożądanych działań np. ze strony hakerów.
Odpowiednia konserwacja zarówno sprzętu (hardware), jak i oprogramowania (software), pozwala na szybkie, bezpieczne i długie korzystanie z konkretnego komputera.
Trzeba więc pamiętać, że koszt każdego komputera firmowego to nie tylko jego cena w sklepie, ale i koszt utrzymania go we właściwej formie. Oczywiście można to – przynajmniej w części – wziąć na swoje barki, posiadając przynajmniej podstawową wiedzę w tej kwestii. Jednak zawsze warto mieć też zaufany punkt, który zrobi w razie czego całkowity przegląd komputera i dokona profesjonalnej naprawy w rozsądnej cenie. To istotne zwłaszcza w firmach małych, które miewają ograniczone środki na konserwację i naprawę sprzętu. Komputer to narzędzie – będzie służył tak, jak zadba o niego użytkownik. Warto o tym cały czas pamiętać.