Jak wybrać materac do łóżka?

Eksperci są zgodni co do tego, że dobry sen jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie i poprawę naszego zdrowia. Materac jest ważnym czynnikiem w dobrym śnie, ale wiele osób nie zwraca uwagi na jego znaczenie i nadal używa materaca, który nie zapewnia wystarczającego wsparcia i komfortu. Nowy materac może być znaczącą inwestycją, ale ten krok może odblokować Twoją zdolność do lepszego snu. Jak w przypadku każdego większego zakupu, upewnij się, że wybierasz mądrze.

Aby pomóc Ci w wyborze materaca, podzieliliśmy najważniejsze informacje na kilka sekcji. Dzięki temu przewodnikowi będziesz miał wiedzę, która pozwoli Ci znaleźć wydajny materac o odpowiednim poziomie twardości i właściwościach, które zaspokoją Twoje potrzeby i zapewnią Ci wspaniały sen każdej nocy.

Rodzaje materacy

Jak wybrać materac do łóżka?Jeśli właśnie zacząłeś szukać nowego materaca, prawdopodobnie zauważyłeś, że liczba opcji może przyprawić o zawrót głowy. Pomocnym sposobem na zorientowanie się w sytuacji jest zastanowienie się nad rodzajami materacy. Prawie wszystkie materace można podzielić na pięć rodzajów – piankowe, sprężynowe, hybrydowe, lateksowe lub powietrzne. Materace sprężynowe są najbardziej znane i tradycyjnie stanowią podstawę w domach w całym kraju. Jednak w ostatnich latach inne rodzaje materacy zyskały na popularności. Te inne rodzaje materacy zwiększyły swój zasięg przede wszystkim dzięki temu, że stały się bardziej dynamiczne. Wraz z rozwojem przemysłu materacy online, stały się one również bardziej przystępne. Znajomość podstaw każdego z tych typów materacy może posłużyć jako podstawa do dalszych poszukiwań najlepszego materaca. Oto rodzaje materacy:

  • piankowy: te materace są wykonane w całości z pianki i nie mają cewek. Zazwyczaj zapewniają ponadprzeciętne wyprofilowanie ciała, redukcję nacisku i izolację ruchów, dzięki czemu są dobre dla osób śpiących na boku i par. Wśród pianek stosowanych w tych materacach najbardziej znana jest pianka memory.
  • sprężynowy: materac sprężynowy posiada system nośny oparty na cewkach i kilka innych warstw. Spirale zapewniają pewne podparcie, ale materacom sprężynowym często brakuje ulgi w nacisku. Powierzchnia spania jest bardziej chropowata i ma ograniczoną izolację ruchów. Ze względu na niższą cenę, modele te są bardziej popularne wśród klientów dbających o swój budżet.
  • hybrydowy: hybrydy mają dwa główne elementy: rdzeń sprężynowy i piankowy system komfortu. Warstwy komfortu mogą być wykonane z pianki lub lateksu, a czasami zawierają nawet krótszą warstwę zwojów. Materace te oferują połączenie sprężystości i wyprofilowania z niską retencją ciepła i w zależności od konstrukcji mogą być dobre dla osób śpiących w każdej pozycji.
  • lateksowy: jeżeli wszystkie warstwy materaca wykonane są z gumy lateksowej, to mówimy o materacu lateksowym lub true-latex. Dla uproszczenia używamy tylko terminu materac lateksowy. Oferują one wysokiej jakości sprężynowanie i trwałość oraz umiarkowane wyprofilowanie. Jeśli są one wykonane z naturalnego i organicznego lateksu, stanowią najlepszy wybór wśród kupujących dbających o środowisko.
  • powietrzny: łóżka powietrzne posiadają komorę powietrzną jako rdzeń nośny. Pompa – sterowana za pomocą smartfona lub pilota – jest wbudowana w materac, aby dodawać lub usuwać powietrze za naciśnięciem przycisku, co daje użytkownikom maksymalną elastyczność w zakresie twardości. Pary uwielbiają łóżka pneumatyczne, ponieważ każda strona może być ustawiona na inny poziom twardości.

Jak wybrać materac na ból pleców?

Istnieje niezliczona ilość możliwych przyczyn bólu pleców, ale materac, który nie zapewnia wsparcia, jest czynnikiem, którego nie należy lekceważyć. Dla osób bez problemów z plecami, odpowiednie wsparcie może zapobiec pojawieniu się bólu, a dla osób, które już mają problemy z plecami, odpowiedni materac może pomóc w amortyzacji i komforcie. Wybierając najlepszy materac na ból pleców należy wziąć pod uwagę rodzaj bólu, a także inne potrzeby i preferencje związane z materacem. Niektóre bóle pleców są krótkotrwałe i pojawiają się nagle. Określa się to mianem ostrego bólu pleców. W innych przypadkach ból trwa przez dłuższy okres czasu i nazywany jest przewlekłym bólem pleców. Problemy z kręgosłupem mogą rozpocząć się w sposób ostry, np. w wyniku urazu, a następnie stać się przewlekłe. Osoba z ostrym bólem pleców może potrzebować tylko tymczasowej ulgi od materaca. Może to oznaczać użycie dodatkowych poduszek lub zmianę pozycji podczas snu. Przewlekły ból pleców może wymagać podjęcia większych środków, takich jak wybór twardszego lub bardziej miękkiego materaca. Znalezienie odpowiedniego poziomu komfortu i ulgi w nacisku może pomóc w utrzymaniu prawidłowego ułożenia kręgosłupa podczas snu.

Materac może zniwelować ból

Wybór optymalnego materaca może również zależeć od miejsca, w którym odczuwamy ból pleców. Ból dolnej części pleców dotyczy dolnych pięciu kręgów w odcinku lędźwiowym. Jest to najczęstszy rodzaj bólu pleców i jeden z głównych powodów wizyt u lekarza. Ten rejon pleców jest podatny na zginanie i skręcanie, co może uszkadzać mięśnie i sam kręgosłup. Spędzanie zbyt wielu godzin w złej pozycji podczas snu może prowadzić do bólu dolnej części pleców. W przypadku osób śpiących na boku może on wystąpić, gdy barki i biodra nie są podparte, co powoduje zachwianie równowagi całego kręgosłupa.

Dodaj do zakładek Link.