Rolety – jakie wybrać do własnego domu?

Jeszcze kilka lat temu w oknach w całej Polsce wprowadzane były tak zwane żaluzja – wykonane w starym stylu, umieszczane wewnątrz okien (starego rodzaju, oczywiście) były chwalone za zapewnioną przez nie prywatność, o wiele wyższą, aniżeli wcześniej, gdy istniały tylko zasłony i firany oraz przez łatwość w utrzymaniu. Dzisiaj, kiedy to niemal każda branża przemysłu wręcz pogalopowała do przodu, mamy nowe sposoby na zasłanianie okien przed słońcem słonecznym i wzrokiem wścibskich sąsiadów.

Są nim rolety okienne, które nie pełnią współcześnie jedynie funkcjonalnej roli, ale też stanowią ważny element aranżacji wnętrz. Jakie więc wybrać, aby spełniały nasze najśmielsze oczekiwania?

Główne rodzaje rolet

Współcześnie nie jesteśmy ograniczeni do jednego wyboru, jak to było niegdyś w przypadku wspomnianych już żaluzji. Rodzajów rolet jest kilka i każdy z nich został zaprojektowany w nieco odmienny sposób. Co więc mamy do wyboru?

  • rolety ekranowe – rolety tego typu są najbardziej rozpowszechnione, w szczególności w Polsce. Ich główną zaletą jest uniwersalność – można je zamontować zarówno w modelu wolnowiszącym (a zatem montując je nad oknem, zazwyczaj do ściany lekko wysuniętej przed nie), jak i w wariancie “mini” – w kasecie zamontowanej bezpośrednio w oknie. Rolety ekranowe stworzone są z pasa zwijanego w rolkę materiału i przy ich wyborze warto zwrócić na jego jakość. Każdy co prawda przepuszcza światło słoneczne w sposób rozproszony, jednak tylko ten dobry będzie odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i odbarwienia wywołane ekspozycją na promienie słoneczne;
  • rolety rzymskie – rolety rodzaju rzymskiego, choć również rozwijane z góry na dół, nie są nawijane na rolkę – zamiast tego u szczytu okna tworzą efekt dekoracyjny, zależny już od konkretnej rolety. Jest to rozwiązanie bardzo cenione przez osoby aranżujące swoje mieszkania w sposób nowoczesny – wygląda stylowo i znakomicie sprawdza się w praktyce. Musimy zwrócić uwagę na stosowanie rolet z wspomagaczem typu “fiszbin” – choć są one droższe, pozwalają na efektywniejsze i znacznie bardziej równomierne zwijanie i rozwijanie.
  • rolety plisowane – ulokowane w prowadnicach rolety okienne tego typu zwijają się w sposób harmonijkowy, na całej powierzchni równomiernie. Ich ogromnym plusem jest możliwość zasłonięcia wyłącznie wybranej części okna – w zależności od wyboru modelu, mogą działać w jednym kierunku (zwijać się tylko do góry), albo w obu i to ten drugi wariant cieszy się największym zainteresowaniem.

  • rolety austriackie – działają podobnie do bardziej tradycyjnych i klasycznych zasłon, a ich działanie przypomina działanie kurtyny w teatrze – za pośrednictwem odpowiednich sznurków rozsuwamy na boki dwa elementy tworzywa. To z kolei zazwyczaj jest stworzone na bazie woalu.
  • rolety dzienno-nocne – tego typu rozwiązanie zapewnia nam podwójne rolety w postaci poziomych pasów materiału, z przerwami pomiędzy nimi. Taki rodzaj budowy sprawia, że te rolety okienne bardzo przypominają wspomniane przez nas żaluzje, szczególnie pod względem regulacji nasłonecznienia. Są najczęściej wykorzystywane w miejscach, w których ludzie spotykają się właśnie z ogromnym naświetleniem – ze względu na ich budowę oraz gruby materiał, z którego są wykonane (często jest to folia refleksyjna), są w stanie radzić sobie nawet z największym rozgrzaniem. Uniwersalność w regulacji pozwala nam z kolei odpowiednio wybierać stopień nasłonecznienia, a także tworzyć unikalne kombinacje łączące z sobą naświetlenie z cieniem, tworząc iście filmowy klimat, idealny na wschód i zachód słońca.

Rodzaj i kolor rolety a pomieszczenie

Kupując rolety okienne powinniśmy się kierować nie tylko naszym gustem, choć ten rzeczywiście powinien być głównym determinantem. Wybór kolorystyki rolet jest bardzo ważny i zależny od rodzaju pomieszczenia i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Wybierając rolety do kuchni chętniej stawiamy na kolory jasne i “przyjazne”, natomiast podejmując decyzję dotyczącą rolet do sypialni chętniej wybierzemy te ciemniejsze, sprawiają, że miejsce to stanie się nieco bardziej przytulne, romantyczne i intymne.

Sam wybór koloru ma znaczenie nie tylko jeśli chodzi o efekt wizualny, ale też ten bardziej praktyczny – jasne rolety są w stanie przepuszczać aż 30 procent więcej promieni słonecznej, niż ich ciemne odpowiedniki, a to ma duże znaczenie.
Jeżeli chodzi o samo określenie, na który konkretnie rodzaj rolet okiennych  postawić, to w pełni zależy od naszych preferencji – funkcja każdej z nich jest dokładnie taka sama. Różni się jedynie sposób użycia oraz wygląd, który z kolei jest kwestią personalną.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach producenci oddają nam do dyspozycji całe mnóstwo rodzajów rolet okiennych, a każdy z nich różni się od innym nie tylko wyglądem, ale też sposobem działania. Do nas należy wybranie takiego, który sprawdzi się najlepiej w aranżacji naszego wnętrza, jednocześnie sprawiając, że będzie ono wyglądało jeszcze bardziej przytulnie i atrakcyjnie.

Dodaj do zakładek Link.