Co robi ortodonta po zdjęciu aparatu?

Jeśli masz aparat ortodontyczny, nadszedł dzień, na który czekałeś: nadszedł czas, aby zdjąć aparat! Twój ortodonta już to zaplanował, ale co dokładnie będzie się działo? Czy to będzie bolało? Jak będą wyglądały Twoje zęby? Czy to ostatni raz, kiedy będziesz musiał zobaczyć swojego ortodontę? W dalszej części artykuły wyjaśniliśmy wszystkie najważniejsze kwestie. 

 

Co będzie się działo w gabinecie?

Podobnie jak w przypadku innych wizyt kontrolnych, ostatnia wizyta u ortodonty będzie obejmować badanie. Ortodonta poinformuje Cię, że dziś zdejmiesz aparat, ale jeśli od ostatniej wizyty nastąpiło jakieś nieoczekiwane przemieszczenie, być może trzeba będzie utrzymać go nieco dłużej. Jest to rzadkie, ale zdarza się. Ta wizyta zajmie mniej niż godzinę. Właściwie proces zdejmowania zamków i drutów z zębów jest całkiem szybki! Lekarz ortodonta używa szczypiec do zdejmowania zamków, co nie powinno w ogóle boleć. Poczujesz pewien nacisk, ale Twoje zęby są mocne i zdrowe, więc nie będzie bolało. Po zdjęciu drutów i usunięciu zamków ortodonta usunie nadmiar kleju, który pozostał na zębach. Następnie zostaniesz zabrany do wykonania formy lub skanu swoich nowo wyprostowanych zębów w celu wykonania aparatu retencyjnego. Noszenie aparatu retencyjnego jest bardzo ważne dla przyszłości Twoich zębów i utrzymania ich w prostej linii.

 

Co robi ortodonta po zdjęciu aparatu?Jak będą wyglądały Twoje zęby po zdjęciu aparatu ortodontycznego?

Twoje usta będą zupełnie inne po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Jeśli miałeś aparat na zęby przez rok lub dłużej, mogłeś zapomnieć, jak to jest, gdy się go nie ma. W końcu poczujesz, jak to jest mieć proste zęby. Mogą one być nieco wrażliwe, ale to minie w ciągu kilku dni. Twoje zęby będą najprawdopodobniej miały żółte lub białe plamy na nich z kamienia nazębnego lub nadmiaru wapnia. Twój ortodonta będzie w stanie wyczyścić je podczas usuwania kleju. Możesz również mieć modzele na wewnętrznej stronie warg lub dziąseł, gdzie zamki kiedyś ocierały się o nie. Nie martw się – one również w końcu znikną.

 

Utrzymanie prostych zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego

Zanim nadejdzie czas zdjęcia aparatu ortodontycznego, lekarz ortodonta porozmawia z Tobą o aparatach retencyjnych. Aparaty retencyjne zapewniają, że inwestycja i ciężka praca, jaką włożyłeś w aparat ortodontyczny https://doboszimplanty.pl/uslugi/ortodoncja-i-invisalign/, nie zostanie cofnięta. Ty i Twój ortodonta zadecydujecie, jaki rodzaj aparatu retencyjnego będzie dla Ciebie najlepszy. Zazwyczaj dzień lub dwa przed zdjęciem aparatu ortodontycznego wykonywany jest odlew/skan zębów w celu wykonania stałych drucianych elementów. Czas, przez jaki będziesz musiał nosić nakładkę, zależy od układu Twoich zębów przed leczeniem oraz od tego, w jaki sposób będziesz mierzył sukces. Niektórzy ludzie muszą nosić aparat retencyjny przez wiele lat, podczas gdy inni nie potrzebują go dłużej niż 12 miesięcy.

 

Dbałość o aparat retencyjny

Ruchome aparaty utrzymujące wymagają trochę uwagi, aby utrzymać ich dobry wygląd i prawidłowe działanie. Istnieją dwa rodzaje ruchomych retainerów – płytki druciane i przezroczyste retainery. Retainery druciane mają akrylową podstawę. Przezroczyste retainery wykonane są z cienkiego, przezroczystego plastiku, który owija się wokół zębów, jak ochraniacz na zęby. Większość ludzi wybiera przezroczyste retainery zamiast drucianych, ponieważ są one wygodniejsze do noszenia i prawie niewidoczne. Wszystkie aparaty retencyjne wymagają zdjęcia, aby móc jeść, pić, uprawiać sport i myć zęby. Kiedy je wyjmujesz, używaj pojemnika do ich przechowywania, a nie chusteczki lub serwetki, ponieważ można je łatwo zgubić lub wyrzucić. Przechowuj retainery z dala od swoich zwierząt domowych, ponieważ wiele retainerów zostało zniszczonych przez psy, które je żuły. Utrzymuj retainer w czystości i bez plam poprzez płukanie lub szczotkowanie po każdym posiłku. Nie używaj zwykłej pasty do zębów, ponieważ jest ona zbyt ścierna i może porysować powierzchnię przezroczystego plastiku. Nigdy nie używaj gorącej wody do czyszczenia swojego retainera, ponieważ może to zmienić jego kształt. Mikrofalówka i zmywarka do naczyń również zniszczą retainer. Nie należy jeść ani pić z retainerem w środku, ponieważ żywność i napoje mogą pozostawić trwałe plamy. Jeśli nosisz swój retainer konsekwentnie, nie powinieneś odczuwać żadnego ucisku. Jeśli w którymkolwiek momencie poczujesz, że Twój retainer jest ciasny po włożeniu, noś go dłużej niż zwykle, a najlepiej przez 24 godziny. Jeśli zgubisz lub złamiesz swój retainer, zadzwoń do kliniki jak najszybciej, aby załatwić nowy. Niektóre zęby szybko się ruszają i niweczą ciężką pracę aparatu ortodontycznego. Przy każdej wizycie u ortodonty należy pamiętać o zabraniu ze sobą wyjmowanych aparatów retencyjnych.

 

Co się dzieje po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego?

Jeśli pacjenci nadal odczuwają pewien dyskomfort, nawet po zdjęciu aparatu lub podczas noszenia aparatu retencyjnego https://www.videofotomix.pl/jakie-studia-skonczyc-aby-zostac-ortodonta/, nie należy się martwić, profesjonalny specjalista uspokoi Państwa niepokój, zapewniając, że zęby nadal ustawiają się w nowej, wyprostowanej pozycji. Jakiekolwiek lekkie drżenie nie będzie trwało długo i jest to naturalne zjawisko. Dodatkowe zmiany, jakich doświadczą pacjenci po zdjęciu aparatu to normalna wrażliwość na powietrze, jedzenie i uśmiechanie się. Po tak długim okresie noszenia aparatu, jest rzeczą naturalną, że zęby i dziąsła będą wrażliwe. Zaleca się, aby nie spożywać od razu pokarmów, które mogą utknąć między zębami, ani żadnych pokarmów czy słodyczy, które są miękkie i ciągnące się.

 

 

Dodaj do zakładek Link.