Co należy wiedzieć na temat wiązarów dachowych?

Wiązary są elementami budowlanymi, z którymi praktycznie każdy spotyka się na co dzień, nawet jeśli taka osoba nie zna się na budownictwie i nie ma zbyt wiele wspólnego z taką branżą. Elementy takie znajdują się na dachach różnych budynków, najczęściej domów jednorodzinnych. Konstrukcja, która znajduje się pod poszyciem i dachówkami, odpowiedzialna za podtrzymywania całego dachu to właśnie wiązar. Okazuje się, że takie konstrukcje są dostępne w różnych odmianach.

Na początek warto przyswoić kilka podstawowych informacji na temat konstrukcji, jakimi są wiązary dachowe http://www.wiazary-kratowe.pl/galeria/. Są one wykonane z drewna i swoim kształtem przypominają dach. Wiązar to nic innego jak konstrukcja nośna, której zadaniem jest utrzymywanie całego dachu i przeniesienie jego obciążeń na ściany i słupy stanowiące główne podpory budynku. Wybierając wiązary, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak wielkość przestrzeni pokrywanej dachem, poziom skomplikowania konstrukcji dachów oraz czy dach ma być przestrzenią użytkową.

Rodzaje wiązarów dachowych

Elementy podpierające więźbę dachową są wykonane z drewna. Za prawidłowe wykonanie i mocowanie konstrukcji, jakimi są wiązary dachowe odpowiadają specjaliści z branży ciesielskiej. Materiały tworzące wiązary są zwykle bardzo ciężkie i wymagają wykonywania wielu skomplikowanych prac, dlatego za produkcję wiązarów odpowiadają zespoły wykwalifikowanych fachowców, ponieważ wykonanie takich konstrukcji w pojedynkę jest praktycznie niemożliwe. Wiązary po zamocowaniu nie mogą stykać się z elementami różnych instalacji ani z przewodami kominowymi. W przypadku dużej rozpiętości podpór, wiązary dachowe są dodatkowo wzmocnione przy pomocy belek wykonanych z drewna. Dachy płaskie można również opierać na konstrukcjach wiązarów, jednak w tym przypadku powinny zostać zastosowane wiązary kratowe. W przypadku dachu spadzistego, można wybrać jeden z kilku rodzajów wiązarów:

  • Wiązary krokwiowe – charakteryzują się one najprostszą konstrukcją z wszystkich dostępnych typów. Na taki wiązar składają się dwie belki skośne, które są oparte o belkę poziomą (może ona służyć jako strop pomieszczenia znajdującego się niżej). Między krokwiami, a belką wiązarową znajdują się belki oczepowe albo murłaty – jest to cecha charakterystyczna wszystkich typów wiązarów.
  • Wiązary dachowe jętkowe – konstrukcje te charakteryzują się większą rozpiętością w porównaniu z wersjami krokwiowymi (do 9 metrów). Dlatego właśnie posiadają one dodatkową poprzeczkę poziomą, czyli tak zwaną jętkę. Jeśli z przyczyn konstrukcyjnych lub ze względu na dużą rozpiętość elementów podpierających konieczne jest stosowanie dodatkowych wzmocnień, rolę podpór spełniają dodatkowe belki.
  • Wiązary płatwiowo-kleszczowe – konstrukcje tego typu są zwykle wybierane w przypadku dużych rozpiętości do 16 metrów. Konstrukcja taka obejmuje specjalne podpory dla krokwi czyli płatwie, które są rozmieszczone wzdłuż więźby dachowej poziomo. Oprócz tego stosowane są stolce znajdujące się między płatwiami poddasza oraz miecze odpowiedzialne za usztywnianie więźby i przeciwne do nich kleszcze.
  • Wiązary wieszarowe – w tych konstrukcjach stosowane są dodatkowe wieszaki, które dźwigają krokwie przy pomocy płatwi. W przypadku rozpiętości do 8 metrów stosuje się pojedynczy wieszak, a jeśli potrzeba ich więcej to takie dodatkowe elementy będą wspomagane przez krzyżulce.

Po wykonaniu konstrukcji wiązara, należy przymocować do niej kryjącą folię stanowiącą podstawę dla łat i kontrłat, na których umieszczane będą płyty bitumiczne, dachówki czy też inne elementy pokryć dachowych.

Z jakich rodzajów drewna tworzy się wiązary?

Drewno, z którego tworzy się wiązary dachowe http://www.wiazary-kratowe.pl/polityka-rodo/ musi być na tyle mocne, aby utrzymać ciężar dachu. Im rozpiętość budynku jest większa, tym większą wytrzymałością i odpornością na ciężar musi charakteryzować się drewno. Niezależnie od wykorzystanego gatunku, jest to drewno suche, którego wilgotność nie przekracza poziomu 18%. Dzięki temu można uniknąć pleśnienia materiału naturalnego, które może być groźne dla ludzkiego zdrowia oraz dla trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Oprócz tego drewno jest impregnowane materiałami, które nie są groźne dla ludzi ani zwierząt. Jednym z najlepszych typów drewna spełniających powyższe wymagania jest świerk. Oczywiście producenci wiązarów dokładnie sortują takie drewno i wybierają tylko takie belki, które spełniają wymagania z zakresu jakości, trwałości i bezpieczeństwa.

Najważniejsze zalety wiązarów dachowych

Wiązary są elementami konstrukcyjnymi, które pozwalają na stworzenie przestrzeni o dużej rozpiętości sięgającej nawet poziomu 30 metrów bez konieczności stosowania ścian pośrednich. Wnętrze takie można dowolnie aranżować korzystając ze ścianek działowych, które są łatwe i szybkie w montażu. Atutem wiązarów jest to, że mają one wiele zastosowań w budownictwie przemysłowym, publicznym oraz prywatnym. Warto też dodać, że drewniane wiązary dachowe są o wiele tańszymi i bardziej opłacalnymi elementami w porównaniu z ich odpowiednikami wykonanymi z metalu oraz betonu.

 

Dodaj do zakładek Link.