Sprzedaż mieszkania krok po kroku

Sprzedaż nieruchomości wydaje się bardzo pracochłonnym i wymagającym czasu zajęciem. Po części to prawda. Odpowiednie przygotowanie lokalu i stworzenie świetnej oferty jest bardzo wymagające. Jednak to, jak szybko sprzedamy nieruchomość zależy już od innych czynników. Warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się kilku rzeczy, które mogą odmienić podejście do rynku nieruchomości i sprawić, że sprzedaż mieszkania z tortury zamieni się w czystą przyjemność.

Odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu!

sprzedaż-nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości

Przed przystąpieniem do sprzedaży powinno się dokładnie przyjrzeć sytuacji mieszkaniowej i zadać samemu sobie pytanie – dlaczego zależy mi na pozbyciu się tego mieszkania? Każdy ma inne motywacje, które sprawiły, że chciałby spieniężyć swoją nieruchomość. Dla niektórych dodatkowe mieszkanie jest dużym problemem i nie chcą go dłużej utrzymywać. Wynajmowanie też nie wchodzi w grę. Innym zależy na szybkim zdobyciu gotówki, ponieważ potrzebują jej bardziej niż nadmiarowego mieszkania. Każda z motywacji wymaga także innego czasu na sprzedaż. Szybciej znajdziemy nabywcę zainteresowanego kredytowaniem zakupu, niż takiego ze środkami własnymi. Kredytowanie trwa jednak o wiele dłużej niż zwykła sprzedaż. Wydłuża ją nawet o 3 miesiące.

Co potrzebujesz do przygotowania nieruchomości – sprzedaż to nie wszystko

Przed przystąpieniem do sprzedawania nieruchomości, należy poznać jej stan prawny. Istnieje bowiem ryzyko, że nie posiadamy pełnych praw własnościowych, albo posiada je dodatkowo ktoś inny. Zdarza się to często, gdy nieruchomość przekazywana jest w spadku, jednak prawa do niej mają też krewni poprzedniego właściciela. Całkiem możliwe jest też nabycie takiego lokalu z drugiej ręki, bez świadomości jego skomplikowanej przeszłości. Na szczęście dokumenty dotyczące prawa własności można szybko sprawdzić, a w razie potrzeby przenieść je na nabywcę notarialnie, oczywiście za pełną zgoda aktualnych posiadaczy praw.

Jak prowadzić reklamę nieruchomości – sprzedaż samodzielna, czy nie?

Sposób, w jaki zarządzamy sprzedażą nieruchomości, ma ogromny wpływ na przebieg procesu szukania potencjalnego kupca. Przekazanie procesu sprzedaży profesjonaliście, który bezbłędnie porusza się po rynku nieruchomości i ma dużą wiedzę na temat mieszkań może być strzałem w dziesiątkę. Ponadto pomoc pośrednika sprawi, że szybciej uporamy się z umowami. Ogłoszeniem i odpowiednim przygotowaniem lokalu. Zmniejszone zostaje również ryzyko zgody na niebezpieczna lub niekorzystną dla nas ofertę. Niestety osoby kochające samodzielność mogą źle się czuć, kiedy ktoś inny zarządza ich majątkiem.

Kiedy pojawiają się wady nieruchomości – sprzedaż i rękojmia

Rękojmia jest kwestią często pomijaną podczas sprzedaży mieszkań, jednak jest tak samo, a nawet bardziej ważna niż inne procedury. To przez nią możemy mieć najwięcej kłopotów po zawartej transakcji. Rękojmia polega na przyjęciu konsekwencji wad byłych nieruchomości (sprzedaż ich nie zwalnia nas z odpowiedzialności). Aby uniknąć przykrego zdarzenia, należy dokładnie sprawdzić stan techniczny lokalu zanim je sprzedamy. Nie powinny nam umknąć nawet najmniejsze wady techniczne, czy zjawiska uprzykrzające życie w lokalu. Jeśli mamy problem z obiektywnym spojrzeniem na nieruchomość, bo przyzwyczailiśmy się do niektórych niedogodności i sami ich nie odczuwamy, to warto poprosić o pomoc znajomego lub specjalistę.

Sprawdź możliwości rywala, wzoruj się na topowych ogłoszeniach

Jeśli sprawdziliśmy dokładnie dokumenty oraz stan techniczny lokalu, to najwyższy czas przygotować ogłoszenia nieruchomości – sprzedaż poprawią tylko te najciekawsze i wpisujące się w aktualne trendy! Dokładnie zweryfikujmy najczęściej klikane ogłoszenia i zastanówmy się, co jest ich punktem wspólnym. To, co się powtarza możemy z powodzeniem umieścić również w swoim ogłoszeniu. Nie zapomnijmy jednak, że liczą się też dobre zdjęcia i dokładne opisanie zalet nieruchomości, sprzedaż pójdzie o wiele szybciej, jeśli potencjalny kupujący zwiąże się emocjonalnie z naszym mieszkaniem.

Spraw, żeby nieruchomość była marzeniem każdego!

Trudność w formułowaniu odpowiednich ogłoszeń wynika z panujących trendów. Nie zawsze powinniśmy ufać swojemu gustowi, bywa, że jest on całkowicie sprzeczny z tym, co podoba się większości. W takich sytuacjach powinniśmy postarać się o stworzenie jak najbardziej neutralnego wnętrza, które każdy oglądający będzie mógł wyobrazić sobie, jako podstawę do odpowiedniej dekoracji. W razie problemów, możemy zatrudnić specjalistę od kosmetycznych zmian i dekoracji nieruchomości (sprzedaż powinna pójść wtedy o wiele szybciej). Postawmy na farby w jasnych odcieniach, które bardzo łatwo połączyć z najróżniejszymi dodatkami, naprawmy drobne usterki, najbardziej zniszczone miejsca zamalujmy emalią lub naklejmy na nie specjalne nakładki – oczywiście w zależności od materiału. Tak przygotowany lokal, będzie zaspokajał odwiedzających wizualnie, dzięki czemu poczują się w nim jak we własny domu, a przecież o to właśnie nam chodzi.

 

Dodaj do zakładek Link.