Zakup działki. Szczegóły, na które lepiej zwrócić uwagę

Chcesz spełnić marzenie o budowie własnego domu? Zastanawiasz się, gdzie znaleźć dobrą działkę pod budowę i jakie formalności trzeba będzie załatwić, żeby zyskać pozwolenie na budowę domu? Przed podjęciem tego bardzo ważnego kroku musisz zorientować się w cenach działek na sprzedaż, gdyż zależą one od bardzo wielu czynników. Aby znaleźć atrakcyjnie położoną działkę w dobrej cenie, w dodatku w takiej lokalizacji, jaka Ci odpowiada, czasem potrzeba cierpliwości i wytrwałości w poszukiwaniach. Na zakupionej ziemi stanie Twój przyszły dom, dlatego też warto zadbać o to, by jak najwięcej Twoich wymagań zostało spełnionych. Być może warto zapłacić nieco więcej za miejsce Twoich marzeń, niż decydować się na zakup taniej działki i po latach żałować?

Od czego zależy cena działki pod budowę?

Sprzedaż działki

Sprzedaż działkii

Co załatwić najpierw? Projekt domu, pod który następnie będziesz szukać działki, czy raczej zdecydować się na zakup działki, a następnie zamówić projekt dostosowany do cech danego terenu i okolicy? Wiele decyzji, związanych z zakupem działki, nie jest prostych. Zastanawiasz się nad tym, od czego zależy cena działki na sprzedaż? Sprawy, które odgrywają kluczową rolę dla ceny działki, to oczywiście jej lokalizacja, wielkość gruntu oraz uwarunkowania gruntowe. Nie bez znaczenia się też takie czynniki, jak obecność infrastruktury, zagospodarowanie terenu oraz to, co znajduje się w najbliższym otoczeniu: w jaki sposób działka jest skomunikowana z ważnymi dla codziennego życia punktami w danej miejscowości. Jeśli zdecydujesz się na zakup działki w mieście, ceny będą wyższe w przypadku gruntów w centrum lub w tak zwanych prestiżowych dzielnicach. Liczba ludności w danym rejonie także wpływa na ceny działek na sprzedaż, gdyż im więcej osób zamieszkuje dany teren, tym większe jest zapotrzebowanie na kupno gruntów pod budowę.

Na co mam zwrócić uwagę, oglądając działkę na sprzedaż?

Grunt na sprzedaż może sprawiać na nas odmienne wrażenie w różnych porach roku. Nie zawsze da się sprawdzić gołym okiem, czy teren jest podmokły, dlatego też warto zatrudnić geologa, który wykona badanie gruntu. Cena takiej usługi powinna wynieść około kilkaset złotych. Przyjmuje się, że wiosna i jesień to najlepszy czas na ustalanie podmokłości terenu, choć oczywiście warunki pogodowe są dziś coraz bardziej nieprzewidywalne i zmienne, więc może to zależeć od wielu czynników atmosferycznych. Ocena zacienienia działki najrzetelniej wypadnie latem, a stan drug dojazdowych najlepiej zbadać jesienią i zimą, gdy jest najwięcej opadów. Oczywiście mało kto ma czas i cierpliwość na to, by w ciągu całego roku badać różne właściwości działek wystawionych na sprzedaż. Z pewnością jednak tym, co z łatwością uda nam się zrobić, będzie ocena nasłonecznienia działki o różnych porach dnia. Konieczne będzie sprawdzenie rodzaju i klasy gleby, gdyż dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie projekty domów oraz podpiwniczenia będą odpowiednie. Wspomniane czynniki również wpływają na ceny działek. Gdy już zdecydujesz się na zakup swojego kawałka ziemi, będziesz musiał spełnić jeszcze wiele formalności, po załatwieniu których będzie można zacząć budować dom.

Zakup działki pod budowę domu – nie decyduj pochopnie!

Istnieje wiele działek na sprzedaż, znajdujących się w pobliżu urokliwych miejsc zachwycających wspaniałą przyrodą. Wiele osób marzy o wybudowaniu domu z dala od miejskiego hałasu, lecz jednocześnie zależy im na komfortowym skomunikowaniu z miastem. Z tego też powodu coraz więcej osób pragnie postawić dom na przedmieściach. Warto jednak pamiętać, że jeśli dziś podoba Ci się niezagospodarowane otoczenie działki na sprzedaż, nie oznacza to, że będzie ono wyglądać tak samo za dziesięć, czy dwadzieścia lat. Dlatego też przed zakupem działki koniecznie trzeba zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego. Informacje tego rodzaju uzyskasz w gminie. Dzięki nim będziesz wiedzieć, czy aby w okolicy działki, która Cię interesuje, nie powstanie niedługo ruchliwa droga, lub czy na zielonej łące w pobliżu nie wybudują supermarketu. Gdy zapoznasz się z wszystkimi szczegółowymi informacjami, dotyczącymi planów rozwoju okolicy działki, na pewno będziesz spokojniejszy i ułatwi Ci to podjęcie decyzji. Niektóre działki na sprzedaż kwalifikują się jako grunty rolne, i jeśli zechcesz wybudować na nich dom, konieczne będzie odrolnienie. Może to stanowić problem, jeśli teren będzie się kwalifikował jako grunt rolny powyżej trzeciej klasy gleby. Odrolnienie pociąga za sobą niemałe koszty i komplikacje urzędowe, dlatego lepiej sprawdzić klasę gruntu w ewidencji gruntów i budynków.

Jeśli chcesz zakupić działkę, by następnie wybudować na niej dom, oswój się z myślą, że staniesz się częstym gościem w urzędzie gminy. Formalności związane z kupnem działki, z tworzeniem projektu zabudować, a następnie z samym procesem budowy, wymagają czasu i są dość skomplikowane, dlatego wato uzbroić się w cierpliwość. Gdy będziesz mieć pewność, że sprawdziłeś wszystkie parametry działki na sprzedaż, będziesz spokojniejszy, wiedząc, że Twój dom stanie na pewnym gruncie.

Dodaj do zakładek Link.