Wakacyjny wypoczynek na Sardynii

Sardynia należy do grona jednego z najbardziej malowniczych miejsc na świecie. Mimo, że nie jest bardzo popularnym kierunkiem wycieczek, może zaoferować sporą dawkę atrakcji. Czego nie można ominąć planując wakacje na Sardynii?

Wyjazd na Sardynię

Najprostszym i zarazem najtańszym sposobem na dostanie się w to cudowne miejsce, będzie podróż samolotem. Inną opcją jest przedostanie się na teren Włoch, a następnie dalsza podróż promem. Należy jednak wówczas liczyć się z wyższymi kosztami.

Turyści

Liczba turystów odwiedzających to miejsce w dalszym ciągu jest stosunkowo niska. Osoby, które nie przepadają za tłumami, na miejscu powinny poczuć się bardzo dobrze. Najmniej zaludnione pozostają regiony umiejscowione w środkowej części wyspy Oristano i Ogliastra. Podobnie sytuacja wygląda w górach Gennargentu Nuoro.

Bariera językowa

Wybierając się w różne zakątki świata zawsze warto zapoznać się przynajmniej z kilkoma, najważniejszymi zwrotami, które mogą przydać się w trakcie wakacyjnego pobytu. Wczasy na Sardynii https://wakacjenasardynii.pl dadzą możliwość poznania języka choć w niewielkim stopniu. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, iż lokalnym językiem wcale nie jest język włoski. Naturalnie po włosku uda się porozmawiać z mieszkańcami wyspy bez problemu, jednak funkcjonuje tu również język sardyński. Mieszkańcy przeważnie są dwujęzyczni. Sardyński jest silniej zakorzeniony w kulturze mieszkańców wyspy. Rozmawiając o sprawach biznesowych, Sardyńczycy często używają wówczas języka włoskiego.

Klimat Sardynii – przewodnik

Na Sardynii panuje umiarkowany klimat śródziemnomorski. Rzadkością są tu upały. Jeśli chodzi o opady atmosferyczne to można wyróżnić dwie pory roku. Od października do kwietnia deszczu spada zdecydowanie więcej. Lato z kolei jest bardzo suche. Deszcz w lipcu i sierpniu pojawia się wyjątkowo rzadko. To właśnie latem Sardynia jest najczęściej odwiedzana przez turystów. Jednak zima na Sardynii również może być przyjemnym przeżyciem. Pomimo tego, że opadów jest więcej, wyspa pozostaje stosunkowo ciepła. Już w marcu temperatura może przekraczać 20 stopni Celsjusza. Wówczas panują idealne wręcz warunki do spokojnego zwiedzania tego miejsca, ponieważ liczba turystów jest minimalna. Ceny wtedy są również niższe i nie można narzekać na brak miejsca w restauracjach. Wakacje na Sardynii w tym okresie dla miłośników ciszy i spokoju będą wręcz idealnym rozwiązaniem.

W zależności od regionu, różnica panujących temperatur może być dość wysoka. Na terenach znajdujących się nad morzem panują gorące lata i łagodne zimy. Jeśli natomiast chodzi o górzystą część wyspy, zimą temperatury spadają poniżej zera i pojawiają się opady śniegu. Powodem tego mogą być nieprzejezdne drogi oraz trudności z dotarciem do niektórych miasteczek. Osoby planujące wybrać się w te regiony zimową porą, powinny wziąć ten fakt pod uwagę.

Transport

Jeśli chodzi o transport, najwygodniejszym sposobem podróżowania po wyspie będzie autobus. Większe miasta posiadają swoje terminale autobusowe, na których można dokonać zakupu biletu. W przypadku mniejszych miast spotkać można klasyczne przystanki autobusowe. Jeśli chodzi  o zakup biletu, należy szukać go w sklepie lub kiosku. Spędzając wakacje na Sardynii warto dobrze zorientować się w transporcie publicznym. Odjazdy poszczególnych autobusów są bowiem przede wszystkim dopasowane do potrzeb mieszkańców wyspy, a nie samych turystów. Znaleźć można również pociągi, jednak ich sieć jest bardzo mocno ograniczona. Zwykle podroż autobusem może okazać się zarówno szybszym, jak i tańszym rozwiązaniem.

Atrakcje Sardynii

Północna części wyspy jest mocno zurbanizowana. Krajobraz tworzony jest tutaj przez piaszczyste plaże oraz strome klify. Jedną z najpiękniejszych plaż jest Costa Smeralda. Północna Sardynia jest prawdziwym rajem dla plażowiczów. Nie dzieje się tu za wiele jeśli chodzi o kulturę i zabytki. Znajdują się tu również dwa parki krajobrazowe, do których zaliczają się:

  • Parco Nazionale dell’Arcipelago di La Maddalena,
  • Parko Nazionale dell’Asinara.

Miłośnicy bezludnych i dzikich plaż, na których próżno szukać tłumów turystów, z pewnością znajdą w tych miejscach wiele radości.

Wakacje na Sardynii można spędzić również w jej południowej części. Jednym z najważniejszych miejsc jest stolica, czyli Cagliari. Znajdują się tutaj bardzo interesujące zabytki kultury nuragijskiej. Turyści mogą tu zaleźć muzea, takie jak na przykład muzeum archeologiczne, dobre jedzenie oraz mnóstwo przepięknych miejsc, które idealnie nadają się na spacery.

Sardynia środkowa to przede wszystkim góry. Stolicą tego regionu jest Nuoro. Niestety baza noclegowa nie jest w tym regionie dobrze rozwinięta, podobnie sprawa wygląda z transportem. Miłośnicy górskich wycieczek powinni czerpać jednak wiele radości napawając się pięknymi widokami. Trafić tu można również na urokliwe plaże i urwiste wybrzeża. W zatokach płynie krystalicznie czysta, turkusowa woda. Takie widoki mogą wywołać szybsze bicie serca u każdego turysty i sprawić, że podróż do Sardynii na długo pozostanie w pamięci.

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl
Dodaj do zakładek Link.