Dlaczego warto postawić na jeździectwo konne?

Jazda konna od zawsze budziła emocje, dla wielu była marzeniem, dla innych możliwością realizowania swoich pasji, zamiłowań i miłości do koni. Dziś jeździectwo konne cieszy się bardzo dużą popularnością. Powstaje coraz to więcej szkółek jeździeckich, tworzone są zajęcia dla małych dzieci, turnusy dla osób niepełnosprawnych, lekcje dla dorosłych, a także i różnorodne zawody na których profesjonalnie wyszkoleni już ludzie pokazują swoje możliwości jazdy na koniach.

Według przeprowadzonych badań jazda konna niesie za sobą wiele korzyści, dlatego też na taką formę relaksu jak najbardziej warto postawić. I choć lekcje często kosztują wiele, to dla tych wszystkich pozytywnych aspektów na pewno warto. Może lepiej zrezygnować z innych rzeczy, a postawić na coś, co chcemy robić i co jest naszym największym marzeniem?

Jeździectwo konne poprawia samopoczucie i wpływa na wydzielanie endorfin

Każda aktywność sportowa powoduje, że jesteśmy szczęśliwi, zadowoleni, uśmiechnięci. A to wszystko za sprawą uwalnianych w mózgu endorfin. Jak się okazuje, według badanych osób jeździectwo konne jest doskonałym sposobem na to, aby nie tylko zwiększyć wytrzymałość i wydolność, ale aby poprzez to móc zyskać jak największą ilość hormonów szczęścia, czyli endorfin. Jazda konna poprawia samopoczucie, sprawia, że czujemy się lepiej, jesteśmy bardziej zrelaksowani i pełni energii. Kontakt ze zwierzętami, przebywanie na świeżym powietrzu, ruch. To wszystko razem pozwala nam dotleniać organizm, wzmocnić nasz układ odpornościowy, zyskać najlepszego i najwierniejszego przyjaciela, a do tego znaleźć sposób na to, jak spędzać swój wolny czas.

Jeździectwo konne wpływa na nasze mięśnie i koordynację ruchową

Dla większości osób początki jazdy na koniu są niezwykle trudne i bolesne. Jedni rezygnują, a inni nie poddają się i chcą walczyć dalej, by w konsekwencji jeździectwo konne stało się ich przygodą na całe życie. Osoby potrafiące już jeździć poprzez jazdę na koniu wzmacniają mięśnie, szczególnie uda i łydki, jak również i górne partie mięśni. To z kolei wpływa na piękną, smukłą i wymarzoną sylwetkę, odpowiednią wydolność i dobrze zbudowane mięśnie, bez potrzeby chodzenia na siłownię i wyciskania ciężarów. Jazda konna jest doskonałym rozwiązaniem terapeutycznym u tych wszystkich osób, które mają wady postawy lub które chcą wzmocnić mięśnie grzbietu i kręgosłupa, zmniejszając różnego rodzaju bóle i dyskomfort związany z uciskiem. Jeździectwo jest dobre dla osób niewidzących oraz mających problemy z mięśniami. Poprzez odpowiednią pracę hipoterapia stanowi jedną z najbardziej skutecznych form leczenia i dzieci i osób dorosłych.

Jeździectwo konne poprawia trawienie, działa na pracę wątroby i pozwala utrzymać nienaganną figurę

Będąc najedzonym musimy zrobić wszystko, by usprawnić trawienie. Oprócz spaceru, idealnym rozwiązaniem jest właśnie jeździectwo konne. Taki ruch ciała oraz świeże powietrze poprawiają ukrwienie narządów wewnętrznych. W ten sposób perystaltyka jelit działa na odpowiednim poziomie, wątroba funkcjonuje tak, jak należy, a my możemy cieszyć się nienaganną figurą związaną zarówno ze spalaniem kalorii, jak również i przyspieszonym metabolizmem. Jazda konna sprawdza się u osób na wózkach, które z racji siedzącej pozycji i braku ruchu są narażeni na problemy z trawieniem. Jeździectwo konne doskonale sobie z takiego typu problemami radzi.

Jeździectwo konne uczy cierpliwości

Jeśli jesteśmy osobami cierpliwymi to dobrze, jeśli nie musimy z pewnością się tego nauczyć, bowiem nic tak jak jazda konna nie uczy nas cierpliwości. Mając konia, który lubi rządzić, trudno jest wymagać od niego tego, czego byśmy chcieli. Bardzo często wymaga to wielu miesięcy pracy i nauki, aby można było z koniem normalnie funkcjonować. A jest to możliwe do wykonania nie inaczej, jak poprzez duże pokłady cierpliwości. A sama już nauka i jeździectwo konne uczy między innymi samodzielności, odpowiedzialności oraz niezależności. W tej aktywności jesteśmy tylko my i koń i nic innego się nie liczy. Jesteśmy odpowiedzialni za siebie i za to stworzenie. Uczymy się krok po kroku samodzielnie konia przygotowywać do jazdy, jeździć, a następnie i doprowadzić konia do porządku po ukończonym treningu lub po zawodach. Nie jest to łatwe, ale bez wątpienia nauka czyni nas mistrzami i jeśli czegoś chcemy, wszystko można osiągnąć. Z całą pewnością jeździectwo konne nie jest dla wszystkich. Nie każdy nadaje się do tego, by ten sport uprawiać. Jeśli jednak kochamy zwierzęta, kontakt z konikami daje nam przyjemność i radość, a nade wszystko pragniemy uczyć się jazdy- to warto próbować, zdobywać nowe zdolności i umiejętności, szkolić się. W życiu najważniejsze jest to, aby mieć pasje. Jeśli tak jest, to możemy uznać się za szczęśliwych i spełnionych ludzi. Mając możliwości na pewno na naukę jazdy na koniach warto zainwestować, bowiem niesie to za sobą szereg korzyści dla każdego człowieka.

Dodaj do zakładek Link.