Kiedy decydujemy się na zakup nowego telewizora stajemy przed nie lada wyborem. Na rynku odnajdziemy wiele zróżnicowanych rozwiązań i technologii, które mają zagwarantować jak największą przyjemność podczas oglądania ulubionych programów. Wyboru nie ułatwia fakt, że sprzęt ma nam starczyć na kilka lat i raczej go nie sprzedamy, jako używanego. Spójrzmy, na co zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się kupić nowy telewizor.
Jaki wyświetlacz ma mój telewizor –LCD, LED, a może OLED albo QLED?
Rodzaj wyświetlacza to jedna z najważniejszych cech odbiornika, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, decyduje bowiem o jakości wyświetlanego obrazu. Ekrany LCD/LED to starsza generacja wyświetlaczy. Niski kontrast, jasną czerń i pogorszenie jakości wyświetlanych kolorów rekompensuje niska cena.
Znacznie lepszą jakość obrazu oferuje technologia OLED. Tutaj zarówno czerń, jak i kontrast są głębokie. Nie zauważymy także zmiany jakości wyświetlanych kolorów bez względu na kąt patrzenia na obraz. Organiczne diody LED działają w ten sposób, że każda z nich emituje światło samodzielnie. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie bardzo wysokiego kontrastu i bardzo żywego obrazu. Decydując się na tę technologię miejmy jednak świadomość, że dotyczy ona wyłączne ekranów o dużej przekątnej.
Z kolei telewizor wyposażony w wyświetlacz QLED (oferowany w modelach firmy Samsung) stanowi złoty środek między ceną, a jakością obrazu. Zapłacimy za niego mniej niż za urządzenie z ekranem OLED, ale dostaniemy lepszy obraz niż w przypadku ekranów LCD.
Czy rozdzielczość ekranu ma znaczenie?
Obecnie występujące na rynku telewizory oferują rozdzielczość HDReady, FullHD lub Ultra HD (inaczej zwane 4K).Teoretycznie, im lepsza jest rozdzielczość obrazu, tym oferuje on więcej detali i bardziej wyraźny obraz. Warto jednak pamiętać o tym, że za rozdzielczością odbiornika powinna nadążać jakość nadawanego z satelity sygnału. Nawet, jeżeli nasz telewizor oferuje obraz w jakości 4K, ale otrzymywany sygnał ma gorszą jakość, ostateczny efekt będzie daleki od zamierzonego. Przyczyną jest to, że im lepszą rozdzielczość ma ekran, tym odbiornik ma większą przekątną. Rozciągnięcie przeciętnej jakości obrazu na dużym wyświetlaczu spowoduje, że będzie on słabej jakości. Najlepiej jest dopasować rozdzielczość do naszych potrzeb. Jeżeli oglądamy dużo filmów nadawanych standardowo, całkowicie wystarczy nam rozdzielczość FullHD. Jeżeli jednak opieramy się głównie na streamingowych serwisach VOD albo gramy na konsolach nowej generacji, warto zainwestować w urządzenie pracujące w jakości 4K.
Warto także dopasować rozmiar odbiornika do odległości, z jakiej będziemy oglądali obraz. Tak naprawdę, telewizor 50 calowy sprawdza się, jeżeli siedzimy w odległości przynajmniej 4,5-5,0 metrów od ekranu. Oczywiście wraz z rozmiarem ekranu powinna wzrastać także odległość od niego. Jeżeli nie zachowamy należytego dystansu, nie będziemy mogli docenić wszystkich zalet ekranów o dużej przekątnej.
Czy warto zainwestować w technologię HDR?
Technologia HDR (High Dynamic Range)oferuje znacznie ostrzejszy i wyraźny obraz dzięki zwiększeniu poziomu kontrastu między barwami jasnymi i ciemnymi. Na rynku odnajdziemy obecnie cztery rodzaje technologii HDR – HDR10, HDR10+, Dolny Vision oraz HLG.
Efekt HDR jest widoczny przede wszystkim w tych scenach, gdzie występują jasne punkty na ciemnym tle. Abyśmy mogli cieszyć oczy efektami HDR, musimy zadbać o właściwy dobór mediów. Niestety, sygnał telewizyjny nie obejmuje tej technologii, ale serwisy streamingowe, część gier oraz materiałów dostępnych w Internecie już tak. Jeżeli planujemy korzystać z tych źródeł, warto zakupić telewizor z technologią HDR.
Po co mi SmartTV?
Obecnie, większość telewizorów jakie kupujemy oferuje funkcje smart. Oznacza to, że oprócz oglądania kanałów telewizyjnych mamy dostęp do Internetu, serwisów z filmami i serialami, gier i szereg innych aplikacji. W zależności od producenta, nasz telewizor może być wyposażony w jeden z następujących systemów operacyjnych:
- Android TV – głównie znajdziemy go w telewizorach marki Sony i Philips,
- Smart Hub – standardowe wyposażenie telewizorów Samsunga,
- WebOS TV – system operacyjny stosowany przez firmę LG,
- My Home Screen – napędza telewizory Panasonic.
Jakie złącza są przydatne
Przede wszystkim, telewizor powinien posiadać kilka złącz USB oraz HDMI. Dzięki temu podłączymy dodatkowe urządzenia, jak konsola, dysk przenośny albo odtwarzacz. Ponadto zwróćmy uwagę na interfejs WiFi oraz LAN – dzięki temu będziemy mogli łączyć się z Internetem przewodowo lub bezprzewodowo. Jeśli zależy nam na dobrej jakości dźwięku, poszukajmy modelu telewizora ze złączem S/PDIF dzięki któremu podłączymy do odbiornika zestaw kina domowego.
Jeżeli mamy zamiar umieścić telewizor na ścianie, ważne, aby posiadał on szyny w standardzie VESA. Ten system montażu zagwarantuje nam, że urządzenie nie spadnie na ziemię.
Wybór telewizora nie jest sprawą prostą. W dużej mierze zależy od naszych oczekiwać, ale także – a może przede wszystkim – od zasobności portfela i tego, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na nowe urządzenie. Przy odrobinie chęci, każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na to, czy wolimy oglądać filmy, korzystać z usług VOD czy też grać na konsoli.