Wyspy handlowe- co należy o nich wiedzieć?

Coraz częściej w galeriach mamy do czynienia z wyspami handlowymi, które są bardzo efektywne i wyglądają atrakcyjnie. Jest to interesujący pomysł, aby rozpocząć nowy biznes, który z pewnością przyniesie wiele korzyści finansowych. Czym dokładnie jest wyspa handlowa? Jak ją zaprojektować, aby wyglądała atrakcyjnie i była zachęcająca? Jakie warunki musi spełniać? Kiedy wyspa handlowa nam się przyda? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy. 


Czym jest wyspa handlowa?

Próbując zdefiniować wyspę handlową, dojdziemy do wniosku, że jest to niewielki punkt, który to znajdziemy na pasażach lub w galeriach handlowych. Z reguły jest to świetna okazja, aby zaprezentować i zareklamować swoje produkty, jednocześnie je sprzedać. Są one ogólnodostępne, ciekawie wyeksponowane przyciągną wzrok niejednego klienta. Aktywność handlowa w tej formie ma ogromny potencjał, bowiem zakres branż jest w tym przypadku naprawdę duży. Kiedyś wyspy handlowe kojarzyły się wszystkim z małymi stanowiskami, które dysponują mniejszym budżetem. Regularnie naprawiano tam telefony, sprzedawano drobne artykuły papiernicze, dorabiano klucze. W dzisiejszych czasach wygląda to zupełnie inaczej, bowiem tego typu miejsca wykorzystywane są przez marki o nieprawdopodobnym kapitale, gdyż jest to świetna okazja promocji swoich usług lub produktów. Dlatego z takiego rozwiązania korzystają nawet najpopularniejsze banki, a także operatorzy sieci, co jeszcze kilka lat temu wydawało się właściwie nieprawdopodobne. Dlaczego to miejsce jest tak bardzo pożądane? Przede wszystkim dlatego, że koszty najmu są zdecydowanie mniejsze, a klient właściwie nie odczuwa tego, że stoisko jest niewielkich rozmiarów, ma do dyspozycji wiele przestrzeni wokół. Na względach finansowych zależy nie tylko małym przedsiębiorstwom, ale także tym największym firmom, które szukają wszelkich sposobów na cięcie kosztów, dzięki czemu możliwe są większe zyski. Jeśli zastanawiacie się, jaki jest średni koszt najmu metra kwadratowego- spieszymy z odpowiedzią! W największych polskich miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, cena wyspy handlowej oscyluje maksymalnie w granicach 170 złotych. Całkiem inaczej wygląda to oczywiście w przypadku tradycyjnych lokali. Za ich metr kwadratowy będziemy musieli zapłacić nawet 600 zł.

Zobacz również:


Jak zaprojektować stanowisko, aby przyciągało wzrok i było zachęcające?

Aby stanowisko wyglądało atrakcyjnie, przede wszystkim naszym zadaniem jest oszczędne gospodarowanie przestrzenią. Jest to dość problem problematyczne, bowiem w przypadku wysp handlowych nie ma jej zbyt wiele. Co więcej, oprócz tego, że ma funkcję ekspozycyjną, to jednak konieczne jest zagwarantowanie odpowiedniej ilości miejsca wewnątrz, aby sprzedawca mógł się stosunkowo swobodnie poruszać. W dużym stopniu ułatwi to kontakt z klientem, gdy zostaniemy zapytani o dany produkt. Konstrukcja wyspy handlowej powinna być odpowiednio przemyślana, aby całość była stabilna i wyglądała dość masywnie, jednocześnie musi spełniać funkcje typowo użytkowe, jak i te związane z udzielaniem pomocy klientowi. Ważny jest także wygląd wyspy handlowej, który powinien się wyróżniać spośród pozostałych, jednak nie może rzucać się za mocno w oczy, gdyż często mamy do czynienia z odwrotnym skutkiem, czyli unikaniem tego typu miejsc. Całość musi być starannie wykonana i przyciągać klienta. Istotny jest zarówno kształt, kolor, jak i forma. Najlepsze wyspy handlowe, które są świetnie wykonane, spełniają nowoczesne standardy, mają ciekawą ekspozycję i wystarczającą ilość przestrzeni, są często bardzo opłacalne dla wynajemców.


Jakie warunki musi spełniać wyspa handlowa?

W większości galerii panują określone zasady, według których należy się kierować. Podane są parametry, jakie musi spełniać wyspa handlowa, jeśli nie spełnimy wymagań, wówczas nie możemy jej umieścić. Najczęściej chodzi w tym przypadku o rozmiar stoiska, który musi być odpowiednio przystosowany, aby klienci mogli swobodnie poruszać się po bocznych przejściach. Co ciekawe, często mamy do czynienia z wymaganiami, które dotyczą wyglądu stoiska, jednak w większości przypadków ta kwestia należy do najemców. Należy pamiętać o tym, że nie zaleca się, aby poszczególne stoisko było umieszczone blisko sklepu o podobnej branży, gdyż tworzy to bezpośrednią konkurencję, której należy unikać. Wyspa handlowa musi być ustawiona w taki sposób, aby klienci swobodnie poruszali się po galerii. Logiczne jest również, że nie może przesłaniać wejść do sklepów lub witryn.


Kiedy wyspa handlowa będzie przydatna?

Jest to świetne rozwiązanie, jeśli sprzedajemy dość jednorodny asortyment. Niestety miejsca jest stosunkowo mało, dlatego wyspa handlowa będzie idealna w przypadku elementów niewielkich rozmiarów, jak np. perfumy, sznurówki, etui do telefonów, suplementów, artykułów spożywczych, przekąsek i wielu innych. Jest to też świetna okazja, aby zaoferować klientowi drobne usługi (zegarmistrz lub dorabianie kluczy). Coraz częściej jest to sposób na sprzedaż sezonową.

Dodaj do zakładek Link.