Wielu sprzedawców samochodów zna sztuczki, dzięki którym niejako zmusza swoich klientów do kupienia konkretnego pojazdu, dlatego ważne jest, abyś był uzbrojony w informacje o samochodach, którymi jesteś zainteresowany i o budżecie, na który cię stać. Tylko wówczas wybieraj się do skupu aut w Szczecinie. Dzięki tym szczegółom masz wszystkie narzędzia potrzebne do prawidłowego negocjowania.
Oto 9 wskazówek i strategii, dzięki którym uzyskasz najlepszą jakość pojazdu w najniższej cenie, kupując używany samochód w skupie aut.
Pomyśl o finansowaniu
Przed wizytą u jakiegokolwiek handlarza samochodów, pomyśl, jakie oszczędności masz odłożone i na jaką miesięczną płatność możesz sobie pozwolić. Pomaga także przeprowadzeniu badań na temat dostępnych kredytów samochodowych. Możesz przeprowadzić dla siebie symulację kredytową i w ten sposób dowiedzieć się, na jakie finansowanie możesz sobie pozwolić.
Zbadaj samochody, którymi możesz być zainteresowany, zanim udasz się do skupu aut, zamiast iść do niego nieprzygotowanym. Przejrzyj ogłoszenia wystawione przez konkretny skup samochodów oraz wszelkie podobne miejsca tego typu w okolicy. Dzięki temu dowiesz się, jak kształtują się ceny w okolicy i przede wszystkim na jakiego typu auto możesz sobie pozwolić w swoim zakresie cenowym. Z wyprzedzeniem uzyskaj szczegółowe informacje o cenach. Sprawdzenie na specjalnych stronach średnich cen za dany model z wybranego rocznika pozwoli ci mieć mocną kartę przetargową w przypadku ewentualnych negocjacji cenowych. To bardzo ważne, aby dowiedzieć się na jaką cenę tak naprawdę możesz liczyć. Pamiętaj, że negocjować możesz również wyposażenie dodatkowe.
Wymiana auta
Czasami zamiast sprzedawać swój stary samochód w skupie aut, możesz go po prostu wymienić na jakiś inny, na przykład za dopłatą z twojej strony. To bardzo wygodna opcja dla wszystkich osób, którym zależy na jak najszybszym załatwieniu tej sprawy. Pamiętaj również, aby dokładnie sprawdzić rzeczywistą wartość swojego obecnego pojazdu. Możesz wybrać się na jazdę próbną, jeśli znasz konkretną markę i model. Warto mieć przy sobie kogoś, kto zna się na samochodach, zwłaszcza na danej marce i kto będzie w stanie racjonalnie ocenić stan wybranego pojazdu. Zawsze również dobrym pomysłem jest wybranie się do wybranego przed siebie zakładu mechanicznego, na przykład ASO. Wówczas poznasz dokładne mankamenty danego pojazdu i dowiesz się jak wiele kosztować będzie ich ewentualna naprawa. Przed wyborem skupów aut do odwiedzenia, szukaj opinii konsumentów, aby uniknąć złych doświadczeń. Jednak pamiętaj, że tylko dlatego, że samochód znajduje się na renomowanej, dobrze sprawdzonej firmie, niekoniecznie oznacza, że samochód jest wolny od wad. Zaleca się więc głębsze kopanie, zwłaszcza w przypadku samochodów używanych. Cały czas zachowaj czujność, pomimo zapewnień sprzedającego co do świetnego stanu auta. Pamiętaj również, aby bardzo wnikliwie przeczytać podpisywaną umowę.
Sprawdź wszelkie możliwe naprawy
Pamiętaj o sprawdzeniu historii napraw danego pojazdu. Weź pod uwagę zapisy w książce serwisowej, jeżeli istnieje. Dobrze, jeżeli sprzedający jest w stanie przedstawić jakieś rachunki, faktury etc. za naprawy i wymiany. Dzięki nim dokładnie będziesz wiedzieć, co w samochodzie było robione. Nie zapomnij również o sprawdzeniu numeru VIN w bazie. Stamtąd możesz pozyskać również cenne informacje na temat pojazdu. Jeżeli nie znasz danego modelu samochodu, sprawdź internet, na przykład tematyczne fora, aby odszukać dane na temat typowych awarii i usterek w nim obecnych.
Samochód do kontroli
Sugerujemy również, aby poinformować sprzedawcę, że przed zakupem potrzebujesz kontroli od mechanika, aby upewnić się, że nie ma żadnych problemów z autem. Za taki przegląd nieco zapłacisz, ale okazać się może, że w ten sposób zaoszczędzisz tysiące złotych na ewentualną naprawę, jeżeli coś z pojazdem byłoby nie tak. Nie każdy sprzedawca chętnie przystanie na taką kontrolę. Bronienie się przed nią z pewnością jest światełkiem alarmowym. W ten sposób sprzedawca może ukryć poważny problem z samochodem. Domagaj się przeprowadzenia kontroli lub przemyśl ponownie zakup.
Poznaj swoje prawa
W przypadku każdego nowego lub używanego samochodu poświęć trochę czasu na zapoznanie się z pakietem gwarancyjnym i zasadami zwrotu. Nawet używane auto może być objęte nadal gwarancją producenta. Poza tym czasami osoby sprzedające używane samochody udzielają krótkoterminowej gwarancji na pojazd. Pamiętaj również, że jako konsumentowi przysługuje ci prawo do rękojmi i to w przeciągu dwóch lat od daty podpisania umowy kupna. W tym czasie masz prawo do reklamacji pojazdu u sprzedawcy, o ile usterki nie są związane z normalnym zużyciem się pojazdu. Zazwyczaj rękojmia taka dotyczy poważnych wad, takich jak ukrycie powypadkowości samochodu. To podstawa nawet do odzyskania swoich pieniędzy.