Coraz częściej mamy możliwość podłączenia radia samochodowego z telefonem. Mowa o tak zwanym sparowaniu. Szczególnie chodzi oczywiście o nowsze modele aut, jednak i w tych starszych jest to możliwe, jeśli kupimy radio z systemem Android. Co warto o takich urządzeniach wiedzieć? Jak je kupić i w jaki sposób podłączyć?
Czy warto kupić radio z Androidem?
Radio samochodowe z Androidem to urządzenie, które z całą pewnością pozwala na większy komfort podczas jazdy. Istnieje kilka, zasadniczych powodów, dla których warto je kupić. Po pierwsze, takie radio jest bardzo funkcjonalne i śmiało zastępuje kilka urządzeń jednocześnie, takich jak radio, kamera cofania, nawigacja GPS czy też smartfon. Po drugie, posiada ono duży i równocześnie czytelny ekran, a także zapewnia wysoką jakość dźwięku. Nie jest również zbyt drogie ani też skomplikowane, jeśli chodzi o montaż. Pozwala ponadto na podłączenie do niego innych odtwarzaczy, na przykład iPoda. Co więcej, radia z Androidem mają funkcję odbierania połączeń bez sięgania po telefon. To bardzo istotne, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo w trakcie prowadzenia samochodu oraz rozmawiania.
Jakie funkcje ma radio z Androidem?
Radio z Androidem posiada szereg zalet oraz funkcji. Oczywiście służy przede wszystkim do odtwarzania muzyki w trakcie jazdy, ale ponadto ma inne możliwości. Przede wszystkim wysokiej jakości urządzenia są wyposażone między innymi z tuner DAB+, FLAC (to jest Free Lossless Audio Codec) oraz korektor EQ, a także gniazdo AUX, port USB oraz Bluetooth. Radio z Androidem niejednokrotnie można również wykorzystać do innych rzeczy. Mowa tutaj na przykład o podłączeniu do kamery cofania, możliwości odbierania połączeń telefonicznych oraz wiadomości tekstowych. Co więcej, mogą pełnić rolę nawigacji GPS. Niektóre pozwalają na sparowanie z telefonem oraz wyświetlanie aplikacji ze smartfona na desce rozdzielczej. Ponadto, można również zakupić takie urządzenie, które będzie kompatybilne z różnymi aplikacjami służącymi do odtwarzania muzyki, na przykład ze Spotify.
Jak podłączyć radio z Androidem?
Podłączenie radia z Androidem jest raczej dziecinnie proste. Należy przede wszystkim trzymać się instrukcji, która jest dołączona do takiego sprzętu. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiedniej wiedzy lub też wydaje nam się to zbyt trudne i wolimy nie ryzykować, możemy powierzyć podłączenie radia specjaliście. Niektóre radia można podłączyć z DAB+ albo DVB-T. Najczęściej jednak konieczne jest dokupienie specjalnego interfejsu. Zdarza się, że zakupiony model radia nie będzie kompatybilny z wtyczkami dostępnymi w samochodzie. Wówczas możemy udać się do sklepu z różnymi, specjalistycznymi akcesoriami, które takie posiadają.
Czy radio z Androidem działa w taki sposób, jak smartfon?
Wiele osób zastanawia się, czy radia z Androidem działają w dokładnie ten sam sposób, co smartfony z tym samym systemem operacyjnym. Otóż, tak! Urządzenia tego typu są obsługiwane tak samo, jak telefony. Należy jednak pamiętać, że nie posiadają one możliwości instalacji wszystkich aplikacji, tak jak przy smartfonach. Sklep Google Play jest bowiem tworzony specjalnie do komórki, a nie pod radia z Androidem.
Zobacz również:
- telefony stacjonarne z sekretarką https://vobis.pl/rtv/telefony-stacjonarne
- tablice interaktywne dla szkół https://vobis.pl/rtv/akcesoria-do-projektorow/tablice-interaktywne
- Xiaomi radiobudzik https://vobis.pl/rtv/zegary-i-budziki
Na co zwrócić uwagę przy kupnie radia z Androidem?
Kupując radio z Androidem, należy zwrócić uwagę na kilka, bardzo ważnych kwestii i parametrów, które niejako warunkują komfort korzystania z takiego urządzenia. Wśród nich należy oczywiście wymienić formaty dźwięku, które można odtworzyć, to jest na przykład WAV, CD-R oraz MP3. Ponadto, maksymalna moc wyjściowa, co oznacza, że im jest ona wyższa, tym głośniejszy jest dźwięk. Następnie, typ odtwarzacza, na przykład SD, USB, CD, DVD i tym podobne. Istotne jest także to, aby można było obsługiwać radio przez ekran dotykowy. Można również zwrócić uwagę na możliwe typy łączności. Oznacza to, w jaki sposób można połączyć się z radiom, na przykład przez GPS, Wi-Fi czy Bluetooth. Wiele osób zastanawia się również, czy kupić radio 1din, czy też 2din. Śmiało w takiej sytuacji można zapytać chociażby mechanika, który doradzi nam, co będzie najlepszym rozwiązaniem. Niestety, radio 2din jest dużo lepsze, ale nie każdy pojazd pozwala na jego podłączenie. Po pierwsze, ten typ gra znacznie lepiej od 1din. Nic więc dziwnego, że zdecydowanie częściej wybieramy właśnie urządzenia z “dwójką” na przodzie.
Ile kosztuje radio z Androidem?
Radio z Androidem można kupić już zaledwie od około kilkuset złotych. Te najdroższe jednak to wydatek rzędu kilku tysięcy. Wszystko zależy od tego, jakie funkcje wybierzemy, a także jakiej jakości jest model, który nas interesuje.
Wady i zalety radia z Androidem
Radio samochodowe z Androidem przede wszystkim można połączyć dosłownie ze wszystkim. Mamy również dostęp dzięki takim urządzeniom do informacji, kontaktów z książki telefonicznej czy też zdjęć i filmów wideo. Wszystko jest po prostu w jednym miejscu – nie tylko radio, ale i filmy, nawigacja GPS czy telefon. Do wad natomiast zalicza się ryzyko popsucia technologii w samochodzie, w których może dojść do zwarcia po podłączeniu radia.