Jak rozpocząć żeglowanie?

Żeglarstwo ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Jest to spowodowane tym, że może być uprawiane niezależnie od wieku. Wbrew pozorom rozpoczęcie takiej przygody nie jest czymś problematycznym- wystarczy poznać kilka podstaw, które mogą mieć kluczowe znaczenie. W jaki sposób dokonać wyboru akwenu wodnego? O czym powinniśmy pamiętać przed rozpoczęciem żeglowania? Jak rozpocząć żeglowanie sportowe? Co powinniśmy wiedzieć o żeglowaniu rekreacyjnym? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jaki sposób dokonać wyboru akwenu wodnego?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wybór akwenu wodnego to kwestia dość problematyczna, ze względu na szereg możliwości. Przykładem są chociażby różnorodne jeziora, zalewy, rzeki, morza, a nawet oceany. Pamiętajmy jednak, że na każdym akwenie pływa się nieco odmiennie. Dlatego tak istotne jest, aby zaznajomić się z charakterystyką danego miejsca, zanim rozpoczniemy pływanie. W zdecydowanej większości przypadków żeglowanie rozpoczyna się na śródlądzie. Jest to niemalże gwarancja komfortu psychicznego, jednocześnie skracany jest czas oczekiwania na pomoc. W razie jakichkolwiek problemów w błyskawicznym tempie możemy schować się do portu – przeczekamy w ten sposób nieprzyjemne załamanie pogody. Nie zmienia to jednak faktu, że na jeziorze nadal możemy doświadczyć działania silnego wiatru. Nieco większe trudności pojawiają się na morzu – fale są większe, pokonuje się znaczne odległości. Specjaliści twierdzą, że przygoda na morzu jest przeznaczona dla bardziej wprawionych żeglarzy. Na początku warto wyruszać w podróż z doświadczonym sternikiem. O ile żeglowanie to nie lada wyzwanie, to jednak rozpoczęcie tej czynności jest niemalże gwarancją cudownych chwil.

O czym powinniśmy pamiętać przed rozpoczęciem żeglowania?

Zanim rozpoczniemy żeglowanie, warto w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo. Jest to sprawa nadrzędna, jeśli zależy nam na swobodnej zabawie. Kluczowe jest myślenie – w ten sposób uchronimy się od potencjalnych niebezpieczeństw, które na nas czyhają. Okazuje się, że znajomość środków ratunkowych, które są dostępne na jachcie, może nie zdziałać cudów. Za wszelką cenę unikajmy czynników, które mogą w jakikolwiek sposób zaburzyć proces myślenia na wodzie. Mamy na myśli oczywiście alkohol i inne niebezpieczne używki. Pod wpływem alkoholu jasność osądu jest zaburzona. Kiedy już zadbamy o własne bezpieczeństwo, wówczas możemy wybrać się na żeglarską podróż. Warto śledzić prognozę pogody- dzięki temu możliwe jest skuteczne przygotowanie się na ewentualne warunki, które uległyby zmianie. Kolejnym filarem zapewniającym doskonałą zabawę na wodzie jest odpowiednio dobrany ubiór. Na głowie powinna znajdować się ciepła czapka lub ta z daszkiem, w zależności od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Ważne mogą okazać się okulary przeciwsłoneczne. Doświadczeni żeglarze zalecają środki na komary i kleszcze – jest to szczególnie istotne, jeśli pływamy po śródlądziu. Warto pamiętać, że inne części garderoby są mocno uzależnione od pogody. W przypadku niewielkiego wiatru i słońca sprawdzić może się lekka kurtka. Ciekawym rozwiązaniem jest sztormiak, czyli kurtka i spodnie. Elementy te są nieprzemakalne, jednocześnie chronią przed przemoczeniem się dolnej części garderoby, co jest bardzo istotne. Godna uwagi jest bielizna termoaktywna, szczególnie wtedy, gdy ubieramy się “na cebulkę”. Na nogach powinny znajdować się buty antypoślizgowe, ewentualnie kalosze, kiedy opady deszczu są intensywne. O ile wydaje nam się, że wydatki przeznaczone na rozpoczęcie żeglowania są wysokie, to jednak wszystko możemy zakupić za stosunkowo atrakcyjne pieniądze.

Jak rozpocząć żeglowanie sportowe?

Żeglowanie sportowe przeznaczone jest z reguły dla osób najmłodszych. W praktyce tylko niewiele osób dorosłych wchodzi w świat żeglarstwa i osiąga duże sukcesy. Aby ułatwić sobie rozpoczęcie takiej przygody, warto wybrać się do najbliższego klubu żeglarskiego. Najczęściej nauka rozpoczyna się na łódce Optimist, jednakże nie jest to jedyne rozwiązanie. Najczęściej w okolicach 15 roku życia następuje zmiana jachtu na taki, który przygotowuje do pływania w olimpijskich klasach. Przykładem jest chociażby Laser 4, Techno 293.

Co powinniśmy wiedzieć o żeglowaniu rekreacyjnym?

Aby rozpocząć żeglowanie rekreacyjne, warto w pierwszej kolejności odwiedzić specjalny klub żeglarski. Z reguły tego typu instytucje dysponują sporą flotą jachtów. Jednocześnie możemy skorzystać z pomocy wykwalifikowanych żeglarzy, instruktorów i trenerów. W konsekwencji specjaliści mają duże doświadczenie co do wprowadzania nowicjuszy w ten cudowny świat. Warto na początku wykorzystać akweny znajdujące się w okolicach naszego miejsca zamieszkania. Wbrew pozorom żeglarstwo może w praktyce być nieco inne, niż sobie to wyobrażamy. Silna choroba morska może zepsuć przyjemność z pływania, o czym warto pamiętać.

Dodaj do zakładek Link.