Nieco o chemii budowlanej

Budując dom lub remontując mieszkanie, zawsze korzystamy ze środków, które ogólnie możemy włączyć do chemii budowlanej. Chemia budowlana to bardzo szerokie zagadnienie. W zależności od tego, jak na nią patrzymy, to możemy pod nią podpiąć niemal wszystko, jednak kilka podgrup produktów zdecydowanie się wyróżniania. Chemia budowlana rozumiana w kontekście produktu może różnić się między sobą podobnie jak inne produkty związane z branżą budowlaną i remontową.

Farby

Farby są jednym z produktów, które są przez nas wykorzystywane w stopniu zdecydowanie największym. Powód tego jest dość prosty. Farby są stosunkowo tanie oraz łatwe w użyciu. Nie oznacza to bynajmniej, że farba jest produktem chemii budowlanej, który jest „prosty”. W rzeczywistości obecnie wykorzystywane farby są zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie niż farby używane jeszcze kilkanaście lat temu.

Kilkanaście lat temu na rynku dominowały głównie farby emulsyjne- wodorozcieńczalne. Farby te były tanie, ale niestety efekt ich użycia nie był w stu procentach satysfakcjonujący, a jednocześnie powłoka wykonana z tych farb nie była trwała https://www.smig.pl/D3.html. Chemia budowlana w dziedzinie farb zrobiła jednak olbrzymie postępy. Badania nad cieczami, rozpuszczalnikami oraz zachowaniem rozproszonych substancji w ośrodkach ciekłych spowodowały, że współczesne farby są zdecydowanie bardziej barwne, trwalsze i łatwiejsze w zastosowaniu.

Ponieważ farby kilkanaście lat temu miały słabe właściwości, stosowane były relatywnie rzadko. Dominował trend „tapeciarski”. Obecnie tendencja się odwróciła. Zdecydowanie najwięcej stosujemy farb, natomiast tapety są wykorzystywane głównie jako, elementy typowo dekoracyjne.

Co chemia budowlana zmieniła w farbach?

Chemia budowlana w farbach zmieniła niemal wszystko. Do tej pory nie różniły się współczesne farby zbytnio od farb, które były stosowane w ubiegłych wiekach. Pigment był rozrobiony w wodzie, czasem z domieszką wapna lub innego utrwalacza. Zmieniały się kolory i odcienie farb, ale ogólnie jakościowo postęp był w dziedzinie farb bardzo niewielki. W ostatnich kilku latach dokonała się niemal rewolucja w tej dziedzinie. Farby stały się trwałe, odporne na działanie grzybów, pleśni, promieniowania słonecznego, wilgoci itp. Chemia budowlana we współczesnych farbach zmieniła naprawdę bardzo wiele.

Materiały ceramiczne, a chemia budowlana

Konstrukcyjne materiały ceramiczne również się zmieniały na przestrzeni lat. Tradycyjne cegły i klasyczny beton przeszły sporą ewolucję. Historia chemii budowlanej może być śledzona właśnie przez pryzmat materiałów konstrukcyjnych. Pierwsze ceramiczne materiały konstrukcyjne, były oczywiście przełomowym odkryciem, choć cegła wypalana na słońcu miała sporo gorsze właściwości niż stosowane obecnie cegły, czy nawet współczesny jej kamień. Pozwalała jednak na budowanie budynków szybko oraz w formie, na jaką nie pozwalał kamień czy drewno. Z czasem ceramika budowlana zaczęła się rozwijać.

Cement i beton to materiał, którymi mistrzami w posługiwaniu okazali się starożytni rzymianie. Dzięki zaprawie ceramicznej powstały takie konstrukcje jak na przykład Koloseum. Beton pozwolił im na wzniesienie Partenonu, czyli świątyni wszystkich bogów. Partenon jest wspaniałą budowlą, ale warto zwrócić uwagę na jego kopułę. Kopuła ta pokazuje, jak rozwijana chemia budowlana pozwoliła nawet przy użyciu dość prostych narzędzi wznieść konstrukcję, która nie tylko nie miała sobie równych w świecie starożytnym, ale i do naszych czasów robi niesamowite wrażenie.

Współczesna chemia budowlana

Współcześnie chemia budowlana to nie tylko barwniki i budulec. Właściwie czego byśmy nie robili, chemia budowlana w tym również uczestniczy. Na szczególną uwagę zasługują różnego rodzaju kleje i zaprawy, które umożliwiają na mocowanie instalacji lub podwieszanie elementów, bez ingerencji w strukturę budynku. Sama kwestia współczesnych instalacji sanitarnych, elektrycznych lub gazowych. Gdyby chemia budowlana nie rozwijała się tak energicznie, nasze domostwa wyglądałyby zupełnie inaczej, a na pewno nie byłyby takie trwałe.

Środki chemiczne mające za zadanie zabezpieczyć nasze domy przed różnego rodzaju szkodliwymi czynnikami to również dział chemii budowlanej. Środki te możemy zaliczyć do kilku dziedzin. Są środki chemiczne, zapobiegające atakowi grzybów na beton oraz drewno https://www.smig.pl/E1.html. Zabezpieczenia przed szkodnikami drewna, przed promieniowaniem UV itp. Dodatkowo środki chemiczne są wykorzystywane jako prewencyjne środki ochronne na wypadek pożaru. Dzięki nim pożar trudniej wybucha, wolniej się rozprzestrzeniania i ogólnie ma mniej niszczycielską siłę.

Chemia budowlana to dział nauki, który jest rozwijany głównie przez komercyjne prywatne przedsiębiorstwa, ale czerpie ona z odkryć z wielu dziedzin. Dzięki niej możemy budować szybciej, taniej, bezpieczniej oraz z większym poszanowaniem środowiska naturalnego. Wiele zastosowanych rozwiązań, ma na celu spowodować, aby budownictwo było jak najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Co jest korzystne dla każdego z nas.

 

 

Dodaj do zakładek Link.