Terakota jak kostka brukowa

Obecnie istnieje wystarczająca liczba materiałów wykończeniowych, którym stawiane są poważne wymagania dotyczące praktyczności, trwałości i wygodnej obsługi. Zastosowane produkty wykończeniowe powinny również wyróżniać się godnymi pozazdroszczenia walorami estetycznymi i dobrymi właściwościami środowiskowymi. Ludzie zawsze starali się znaleźć najlepszy materiał wykończeniowy. Dlatego od czasów starożytnych używali terakoty.

Materiał spełnia wszystkie wymienione wymagania. Obecnie powszechnie stosuje się płytki z terakoty do zastosowania wewnątrz jak również na zewnątrz. To nieszkliwiony, porowaty produkt wykonany z kolorowej gliny. Znajduje zastosowanie w budownictwie ponieważ jest bardzo wytrzymały, dlatego słuszne jest przekonanie, że terakota jak kostka brukowa może być długo eksploatowana na tarasach, przed domem, na schodach zewnętrznych. Wystarczy wybrać produkt mrozoodporny pokryty szkliwem matowym do układania na zewnątrz. Trzeba pamiętać o szerszych spoinach, co będzie przeciwdziałać pękaniu płytek.

Terakota jak kostka brukowa

Czy terakota może być porównywana w trwałości i wytrzymałości do kostki brukowej? Okazuje się, że tak, ponieważ jej parametry sprawdzają się w różnych temperaturach. Glina to uniwersalny materiał wykorzystywany do wielu wyrobów budowlanych: elementy dekoracyjne, płytki elewacyjne, dachówki i wiele innych. Wykonane są z niej również płytki wypalane w odpowiednio niskiej temperaturze. Płytki z terakoty są używane wszędzie. Służą do dekoracji zewnętrznej strony domów, posiadają właściwości mrozoodporne i wykazują doskonałą przyczepność do podłożą.
Do niedawna na tarasach i altanach układano kostkę brukową, ale obecnie produkowana terakota do instalacji na zewnątrz posiada niski współczynnik nasiąkliwości.

Dzięki temu nie tylko zapewnia niezwykle ekskluzywny efekt dekoracyjny, ale jest odporna na zmienne temperatury. Nie ma problemu z zakupem terakoty o właściwościach antypoślizgowych, co jest niezbędne, gdy płytki mają zostać ułożone na zewnątrz budynku. Materiał na schody zewnętrzne musi mieć odpowiednią klasę ścieralności, a taką posiada nie tylko kostka brukowa, ale również terakota (PEI 4).
Dzięki postępowi technologicznemu i badaniom naukowym tradycyjna terakota jest coraz częściej stosowana w nowoczesnej architekturze. Oprócz funkcjonalności, trwałości, wytrzymałości i praktyczności, architekci i projektanci cenią jej wszechstronność. Kolor zależy od rodzaju gliny i temperatury wypalania, z reguły są to odcienie czerwono-brązowe. Nawet po latach trwały materiał zachowuje swój pierwotny wygląd. Możliwości wyboru kształtu produktów, faktur powierzchni i różnych powłok są niemal nieograniczone. Takie walory materiału budowlanego przemawiają za jego wyborem do ochrony i dekoracji elementów zewnętrznych.

Trendy modowe w budownictwie

Współczesność to dominacja trendu industrialnego, dlatego tak dużym powodzeniem cieszą się materiały naśladujące beton oraz kamienie naturalne. Czy tylko kostka brukowa betonowa czy granitowa spełnia te funkcje? Okazuje się, że nie, również terakota doskonale naśladuje surowy beton architektoniczny, który pięknie prezentuje się na zewnątrz budynku. Subtelne odcienie szarości, bieli i czerni, jakie prezentowane są w terakocie idealnie oddają styl industrialny.

Poszukując wyjątkowo atrakcyjnych materiałów do ułożenia poza budynkiem można wybrać terakotę imitującą granit, marmur oraz inne rodzaje kamieni naturalnych. Nie trzeba wydawać fortuny, aby pięknie ozdobić schody, balkony, tarasy, altany, ganki itp. Płytka z terakoty ma ogromną liczbę wzorów. Na przykład produkty te naśladują wyglądem drewno lub cegłę. Tak jak dostępna jest kostka brukowa typu cegła, tak również terakota swoim designem doskonale oddaje formę cegły budowlanej. Jest to materiał odporny na wszelkiego rodzaju opady, promienie ultrafioletowe oraz mróz. Po ozdobieniu budynku lub innego obiektu terakotą można zapomnieć o wyglądzie konstrukcji na sto lat. Produkt nie blaknie na słońcu ani nie ciemnieje od opadów atmosferycznych.Terakota pięknie wygląda przez długi okres eksploatacji ciesząc właściciela estetyką i podjęciem dobrej decyzji zakupowej.
Właściwości i cechy terakoty na zewnątrz

Płytki z terakoty mają następujące właściwości:

  • Przyjazność dla środowiska
  • Wytrzymałość cieplna
  • Niepalność
  • Niska cena
  • Doskonała estetyka
  • Trwałość
  • Łatwość instalacji
  • Łatwość pielęgnacji.

Terakota posiada dobre właściwości technologiczne: jest odporna na chemikalia, a powierzchnia jest trwała i odporna na wodę i ogień. Możliwości wyboru kształtu produktów, faktur powierzchni i różnych powłok są niemal nieograniczone. Dzięki nowoczesnym technikom wypalania i metodom mieszania możliwe stało się uzyskanie niemal dowolnego odcienia i struktury powierzchni na elementach z terakoty, co znacznie poszerza granice ich możliwości zastosowania. Poszukując materiału wykończenia podłogi na ganku, tarasie czy schodach prowadzących do domu, godna polecenia jest terakota z szorstką powierzchnią, która jest antypoślizgowa, czyli bezpieczna podczas użytkowania.

Dodaj do zakładek Link.