Jak zostać baristą?

Parzenie kawy dawniej…

Dzisiaj może nam się to wydawać dziwne, ale w dawnych wiekach, polska szlachta zatrudniały „kawiarki” były to osoby zatrudnione tylko do przygotowywania kawy. Przykład takiej służby mamy opisany choćby w książce „Pan Tadeusz” autorstwa Adama Mickiewicza. Wydawać by nam się mogło, że w przygotowaniu kawy nie ma nic trudnego, jednak zagłębiając się w temat, okazuje się, że przygotowanie dobrej kawy, jest dużo bardziej skomplikowane niż może nam się wydawać. Aby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić w internecie sklep z kawą. Przekonamy się tam jak wiele produktów jest tam w ofercie, jak wiele rodzajów ziaren, jak bardzo one się od siebie różnią. Zobaczymy też opis bardzo wielu urządzeń do przygotowywania kawy na wiele różnych sposobów. Oczywiście z czasem pojawiło się wiele alternatywnych sposobów przygotowywania kawy, bo chociażby polska szlachta nie mogła korzystać z ekspresów do kawy czy młynków elektrycznych. 

…i dziś

Dzisiejszy sklep z kawą jest miejscem, gdzie oprócz produktów, mamy dokładny ich opis. Często są też zakładki z informacjami dotyczącymi kawy. Jeśli spojrzymy na nie choć przez chwilę, okaże się, że proces przygotowania kawy jest dość skomplikowany, pracochłonny i wymaga ogromnej wiedzy, ponieważ bardzo łatwo coś w tym procesie popsuć, i to nawet w dzisiejszych czasach gdy możemy korzystać z ekspresów do kawy. Oczywiście wiele kawiarni jest przystosowanych do serwowanie odpowiednio przygotowanej kawy, jednak ilość jej rodzajów, ilość zmiennych wpływających na jej właściwości jest tak ogromna, że być może warto samemu zapoznać się z tematem i zostać swoim własnym baristą. 

Jak zostać baristą?

Pierwszym etapem, jest zdobycie wiedzy na temat kawy oraz jej przygotowania. Dobry sklep z kawą https://e-szop24.pl oferuje nam książki przygotowujące do tego dzieła. Możemy tam zapoznać się ze specyfiką różnych odmian kawy, z tym co decyduje o jej smaku, z tym co przygotowując kawę w ostatniej części tego procesu może popsuć, jak może zmienić jej smak i jak ma to zrobić poprawnie. Warto następnie odwiedzić sklep z kawą, czy to w internecie, czy normalny. I tam poszukać kawy która nam najbardziej nam odpowiada. Kawy mają opisane swoje właściwości, mają opisane swój aromat, kolor, intensywność, kwasowość, często też podane są informacje do jakich napojów się nadaje, do tych z mlekiem czy bez, czy są odpowiednie do picia na ciepło czy na zimno. Niejeden sklep z kawą oferuje wypalanie kawy na miejscu. Kawa świeżo wypalana jest po prostu lepsza. Możemy również zdecydować się na samodzielne wypalanie ziaren, jednak wymaga to dużej wiedzy, jak obchodzić się z konkretnymi ziarnami, bo nie przepalić kawy, albo nie sprawić, że będzie ona za słabo wypalona. Dlatego też najlepiej będzie, gdy zajmie się tym sklep z kawą, a my wyjdziemy z niego już z wypalonymi ziarnami. Jako, że taki sklep z kawą oferuje również wszystko co niezbędne do przyrządzenia kawy, warto z tego skorzystać. Możemy tam wybrać na przykład ekspres do kawy. Jest to jednak kosztowny zakup, jeśli jednak wybierzemy już taki z młynkiem, tak naprawdę jedyną rzeczą którą będziemy musieli robić, będzie czyszczenie ekspresu. Resztę wykona on za nas. Jeśli jednak oprócz picia kawy cieszy nas również jej przygotowywanie, możemy skorzystać z alternatywnych metod parzenia kawy, tutaj również każdy dobry sklep z kawą przyjdzie nam z pomocą. Pierwszym zakupem powinien być młynek do kawy. Możemy wybrać: ręczny lub elektryczny. W elektrycznym wrzucamy ziarna, zamykamy, podłączamy do prądu, naciskamy guzik i ziarna nam się mielą. Atutem młynka ręcznego jest to, że ziarna mielą się wolniej, przez co mamy większy wpływ na grubość zmielenia ziaren, a to również ma wpływ na jakość przygotowanego napoju. Każdy sposób zaparzania wymaga innej grubości zmielonego ziarna. Dodatkowo ręczne mielenie kawy, jest bardziej czasochłonne, z drugiej strony jednak może być czynnością którą po prostu polubimy. Dodatkowym atutem młynka ręcznego jest to, że możemy używać go w podróży, lub zawsze wtedy gdy nie mamy dostępu do prądu. Każdy sklep z kawą oferuje duży  wybór młynków zarówno ręcznych jak i elektrycznych, w wielu różnych cenach, dlatego też każdy może znaleźć coś dla siebie. 

Kolejnym etapem jest sposób zaparzania kawy, jeśli planujemy tańszy zakup niż ekspres, dobrym wyjściem może się okazać kawiarka, którą kupić możemy już od kilkudziesięciu złotych. Każdy dobry sklep z kawą oferuje duży wybór kawiarek. Dlatego też wystarczy tylko odrobina czasu i chęci, by pobawić się w baristę, jednocześnie przygotowując naprawdę dobrą kawę w niewielkiej ceny. Oczywiście zakup młynka czy kawiarki może być sporym wydatkiem, ale jest to zakup jednorazowy, który pozwala nam każdego dnia cieszyć dobrą, przygotowaną przez siebie kawą. A radość z picia dobrej kawy i częstowania nią innych, jest czymś co naprawdę może nam sprawiać radość, można w ten sposób odnaleźć swoje hobby. Dlatego jeśli jest się smakoszem tego napoju, warto odwiedzić sklep z kawą https://e-szop24.pl/podkategoria,155,DLA-FIRM-Kawa.html i raczyć siebie i innych, naprawdę dobrą kawą, być może lepszą od tej które serwują nam kawiarnie, bo przecież ziarna wybierać będziemy sobie sami. 

Dodaj do zakładek Link.