Jak rozpoznać dobrego detektywa?

Do prowadzenia usług detektywistycznych należy posiadać szeroki zestaw cech, które pozwolą na rzetelne i profesjonalne wypełnianie obowiązków. Te cechy wynikają bezpośrednio z charakteru pracy detektywa, która opiera się znacznie częściej o znajomość niuansów prawnych i detali technicznych, niż zdolność brawurowego rozwiązywania konfliktów.

Usługi detektywistyczneZdecydowana większość usług detektywistycznych jest przeprowadzana w domach, mieszkaniach i budynkach firmowych. Sprowadza się ona do dociekania prawdy, czy to poprzez rozmowy z rodziną zaginionej osoby, wywiady gospodarcze, czy poszukiwanie podsłuchów. Stąd też nic dziwnego, że podstawową potrzebą detektywa jest posiadanie analitycznego umysłu. Umysł analityczny potrafi znajdować powiązania między informacjami, doszukiwać się rozwiązań, bądź wyciągać z kontekstu istotne spostrzeżenia. Usługi detektywistyczne wymagają znacznie więcej niż tylko lotnego umysłu, który potrafiłby znaleźć powiązania, między tym co jest realnie. Drugą najbardziej pożądaną cechą będzie rzecz, która jest ceniona niezależnie od branży, mianowicie wiedza. Wiedza, która potrzebna jest przy usługach detektywistycznych zawiera, choć nie ogranicza się, do dogłębnej znajomości prawa. W tym wypadku mówimy o prawie zarówno karnym, jak i biznesowym, przepisach kodeksu cywilnego i wszystkich rodzajach, które umożliwią legalne spełnianie swoich obowiązków.

Wiarygodność detektywa

By prowadzić biuro z usługami detektywistycznymi i firmować je swoim nazwiskiem potrzeba dwóch rzeczy: licencji i doświadczenia. Jakkolwiek dziwnie to może nie brzmieć, to do szarej strefy działalności w naszym kraju, należą osoby, których wachlarz usług pokrywa się z usługami detektywistycznymi, choć oni sami temu zaprzeczają. Niezbędnym jest do pracy detektywa posiadanie licencji, której udziela aparat państwowy. Taka licencja stanowi zapewnienie przynajmniej podstawowych kompetencji do spełniania obowiązków, stojących przed prywatnym detektywem. Sama licencja nie oznacza jednak, że przedsiębiorstwo, do którego się udajemy, jest odpowiednim miejscem. Poziom usług detektywistycznych, które możemy uzyskać, jest zależny w większej mierze od doświadczenia w branży. Jeżeli dana firma powstała bardzo niedawno, a detektyw lub detektywi w niej pracujący są świeżo po wyrobieniu licencji, to możemy mieć pewne wątpliwości co do jakości usług. Choć i tu należy pamiętać, że nie każdy zaczyna karierę w tym samym miejscu.

Istotne dla wiarygodności detektywa i jego usług detektywistycznych jest nie tylko to, jakie on sam ma doświadczenie, ale jak długo prowadzi on działalność lub w niej uczestnicy. Jeśli dany prywatny detektyw przepracował ostatnie lata w tym samym miejscu, to najprawdopodobniej jest to osoba sumienna i zdyscyplinowana, co stanowi trzon postawy detektywistycznej. Jednakże pełnienie usług detektywistycznych w wielu miejscach w bardzo krótkim odstępie czasu, może być oznaką jakichś problemów, na przykład na gruncie komunikacji z zespołem.

Nastawienie na usługi

Istnieje istotna statystycznie liczba firm, które oficjalnie oferują usługi detektywistyczne, lecz w gruncie rzeczy kładą nacisk na inny aspekt tej działalności. Mianowicie są to wszystkie te organizacje, które zwracają większą uwagę potencjalnego klienta na sprzedaż sprzętu. Zdarza się niejednokrotnie, że prywatni detektywi wraz ze swoją działalnością gospodarczą prowadzą sprzedaż amatorskiego sprzętu szpiegowskiego, kamerek, mikrofonów, lokalizatorów i środków obrony osobistej. Warto pamiętać, że usługi detektywistyczne nie opierają się na tej części interesu, a stanowi ona jedynie dodatek, często wartościowy, ale jednak tylko dodatek. Solidna firma detektywistyczna powinna w szczególnym stopniu zwracać uwagę na swoją ofertę, dotyczącą poszukiwań zaginionych oraz zapewnianiu bezpieczeństwa w prywatnych mieszkaniach, oraz w firmach.

Zaplecze techniczne

Usługi detektywistyczne wymagają użycia specjalistycznego sprzętu. Nawet jeżeli przyszło nam uważać, że sprzęt jest jedynie dodatkiem do tego, czym powinien być profesjonalista, to nawet najlepszy mechanik nic nie naprawi gołymi rękoma. Podobnie ma się sytuacja z detektywami, którzy również powinni posiadać niezbędny, podstawowy sprzęt, a także znać reguły jego działania i przydatność. Zasadnicze wyposażenie detektywa różni się od amatorskiego sprzętu, który można uzyskać w internetowych sklepach. Profesjonalni detektywi, gdy pełnią usługi detektywistyczne na przykład w zakresie wykrywania podsłuchów, również nie poszukują ich jedynie własnym, gołym okiem. Wykrywacze fal, urządzenia zakłócające oraz oprogramowanie czyszczące komputery osobiste, to tylko kilka z przykładów, gdzie detektyw dzięki zapleczu technicznemu zaoszczędza czas i upewnia się w swoich wynikach.

By pełnić zaawansowane usługi detektywistyczne, firma powinna być w stałym kontakcie z laboratorium, dzięki któremu mogliby oferować usługi w zakresie sprawdzania zgodności DNA niezidentyfikowanych zwłok z bazą poszukiwanych osób. Mniej drastycznym przykładem są cieszące się oszałamiającą popularnością testy na ojcostwo. Warto zatem sprawdzić, czy detektyw, z którego usług chcemy skorzystać, spełnia przynajmniej część z zestawu cech dobrego detektywa.

Dodaj do zakładek Link.