A może by tak poskakać na trampolinie?

Zrzucanie zbędnych kilogramów to niewątpliwie czasochłonny proces, który wymaga od nas zaangażowania i cierpliwości. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że na każdym etapie odchudzania najważniejsza jest różnorodność. Dotyczy to zarówno posiłków, jak i aktywności fizycznej, która ma całkiem spore znaczenie w całym przedsięwzięciu. Nie oszukujmy się, codzienne bieganie tą sama trasą, czy wykonywanie tych samych ćwiczeń każdego poranka, może nas po kilku dniach znudzić, a w efekcie zniechęcić do jakiejkolwiek aktywności. Jak zatem urozmaicić sobie codzienne ćwiczenia?

Może trochę poskaczemy?

Często możemy usłyszeć o wielu korzyściach płynących ze skakania na skakance. Od jakiegoś czasu, coraz bardziej popularna staje się również trampolina – kiedyś kojarzona tylko z placami zabaw i przydomowymi ogródkami. Dziś, praktycznie w każdym klubie fitness znajdziemy zajęcia z tak zwanego jumpingu,  czyli z wykorzystaniem specjalnego rodzaju trampolin. Dlaczego warto czasem poskakać? Aktywność ta niesie ze sobą wiele korzyści dla całego naszego ciała. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że podczas ćwiczeń angażujemy praktycznie wszystkie jego partie – nogi, grzbiet, brzuch oraz ramiona. Po treningu ulegają one wzmocnieniu, rozciągnięciu oraz uelastycznieniu. Co więcej, dzięki tego rodzaju ćwiczeniom można skutecznie poprawić koordynację ruchową oraz wspomagać zachowanie równowagi. Trampolina to także świetny sprzymierzeniec w utracie zbędnych kilogramów. W trakcie 15-minutowej serii podskoków można spalić aż do 250 kcal, dzięki czemu spalanie tkanki tłuszczowej idzie znacznie sprawniej i przede wszystkim przyjemniej. 

 Trening na trampolinie to również świetny sposób na rozładowanie stresu, czy uwolnienie się od negatywnych emocji. Dzięki rytmicznym podskokom nie tylko wyrzucamy z siebie całe napięcie, ale również przestajemy myśleć o wszystkim, co wydarzyło się wcześniej bo… najzwyczajniej nie mamy na to siły. W ten właśnie sposób nasze samopoczucie psychiczne poprawia się a endorfiny pozwalają na nieco bardziej optymistyczne spojrzenie na świat. Oznacza to, że ten rodzaj aktywności może stanowić doskonałą odskocznię od codzienności dla całej rodziny, a wspólne skakanie zacieśni więzi i pozwoli na spędzenie czasu razem.

Czytaj więcej:

Kto nie może skakać na trampolinie?

Mimo wielu pozytywów płynących z tego rodzaju aktywności, nie jest ona przeznaczona dla każdego. Co prawda przeciwwskazań do skakania nie ma zbyt wiele, ale bardzo ważne jest, aby dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia ich przestrzegać. Przede wszystkim, trampolina nie jest dobrym pomysłem w przypadku kobiet w ciąży oraz będących świeżo po porodzie. Skakać nie powinny również osoby mające poważne problemy z kręgosłupem i kośćmi oraz borykające się z chorobami narządów wewnętrznych. Mowa tutaj między innymi o różnego rodzaju wadach serca, przy których przed rozpoczęciem treningów konieczna będzie konsultacja z lekarzem. 

Na trampolinie nie powinny również skakać osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu oraz dzieci poniżej 5 lat. Sprawa staje się skomplikowana również w przypadku osób cierpiących na nadwagę. Ważne są w tym przypadku przede wszystkim aspekty zdrowotne, ale nie należy zapominać również o uwarunkowaniach technicznych. Bardzo ważne jest zatem, aby przy zakupie tego rodzaju sprzętu zwrócić szczególną uwagę na taki parametr jak nośność, który określa maksymalne obciążenie, jakie jest w stanie udźwignąć trampolina. 

Rodzaje trampolin dostępne na rynku

Odwiedzając sklep sportowy, zapewne znajdziemy mnóstwo sprzętów, które na pierwszy rzut oka będą wyglądały praktycznie tak samo. Warto jednak pamiętać, że trampoliny dzielą się zasadniczo na trzy rodzaje:

  • sportowesą na ogół bardzo niepozorne, a cała ich siła tkwi w materiałach, z jakich zostały wykonane. Ich rozmiary zazwyczaj są niewielkie, co pozwala na używanie ich nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Najczęściej spotkamy je w klubach fitness, gdzie prowadzone są zajęcia z ich użyciem.
  • dla dzieci – są nieco większe niż wersje sportowe i obowiązkowo wyposażone w siatkę zabezpieczającą. W zależności od wykorzystanego materiału, tego rodzaju trampoliny mogą mieć bardzo różną nośność.
  • ogrodowe – niejednokrotnie są tym samym, co trampoliny dla dzieci. Wersja ogrodowa zazwyczaj jest znacznie większa a jej wytrzymałość dostosowana jest do gabarytów osób dorosłych. Z takiego sprzętu może korzystać więcej niż jedna osoba jednocześnie. 
  • podwodne – są sprzętem typowo sportowym. Używa się ich podczas zajęć aqua fitness oraz podczas rehabilitacji w wodzie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nieważne, czy zdecydujemy się na model sportowy, ogrodowy, czy dla dziecka – w każdym z tych przypadków najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa. Dlatego też nie warto oszczędzać na jakości i już na etapie przeglądania ofert zwracać uwagę na takie szczegóły jak solidna siatka zabezpieczająca czy dodatkowe wzmocnienia stelaży. Trampolina zdecydowanie jest sprzętem, który zostaje z nami na lata, dlatego tylko taka wykonana z porządnych materiałów będzie w stanie przetrwać faję intensywnych skoków.

Dodaj do zakładek Link.