Ile trzeba wydać na meble kuchenne?

Meble kuchenne to jeden z najpoważniejszych zakupów w trakcie urządzania domu czy mieszkania. To właśnie od mebli kuchennych w dużej mierze zależeć będzie czy nasza kuchnia okaże się być wygodna i funkcjonalna. Wiele osób na etapie planowania remontu zastanawia się ile będą kosztować meble kuchenne. Okazuje się, że nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie bo meble kuchenne mogą występować w kilku wariantach.

Ile kosztują gotowe zestawy meblowe do kuchni?

W sklepach meblowych oraz w marketach budowlanych możemy kupić gotowe zestawy mebli kuchennych. Jest to wersja najprostsza i jednocześnie najtańsza. Podstawowy zestaw kuchenny można kupić już za około 700 zł a cena tych bardziej rozbudowanych zwykle nie przekracza 2000 zł. Gotowe zestawy kuchenne zwykle są do siebie bardzo podobne. Klasyczny zestaw ma nie więcej jak trzy metry długości i składa się z szafek dolnych, blatu i szafek górnych. Szafki dolne zazwyczaj mają prosty układ. Są otwierane a w środku jest jedna półka. Bardzo rzadko mają one postać szuflad. Podobnie jest z szafkami górnymi. Zwykle są otwierane, niekiedy zdarzają się także witrynki. Gotowy zestaw jest zwykle tak zaprojektowany, by w jednym ciągu ustawić kuchenkę wolnostojącą a zlew często jest nakładany na szafkę. Nie ma więc tutaj mowy o zabudowie lodówki, zmywarki i stosowaniu bardziej zaawansowanych rozwiązań. Za niską ceną idzie także prosta stylistyka i niska jakość mebli. Tego typu zestawy meblowe sprawdzą się w dużych kuchniach i wszędzie tam, gdzie można łatwo dostosować przyłącza do narzuconego kształtu mebli. Gotowe zestawy bardzo często wybierają osoby, które meblują domki letniskowe albo mieszkania przeznaczone na wynajem.

Meble kuchenne modułowe

W ostatnich latach do kupienia są także meble modułowe. Można je spotkać w dużych sieciach sklepów meblowych oraz w marketach budowlanych. Meble modułowe są pewnym kompromisem pomiędzy gotowymi zestawami a meblami na wymiar. Właśnie taka jest też ich cena. Są one droższe od gotowych zestawów i jednocześnie nieco tańsze od mebli na wymiar, choć wiele zależy od tego jakie rozwiązania wybierze klient. W systemach modułowych chodzi o to, aby móc je dowolnie ze sobą zestawiać. W ramach kuchennych mebli modułowych do wyboru jest bardzo duży zakres elementów. Co ciekawe meble z jednej kolekcji mogą być połączone z zupełnie inną kolekcją, co daje ciekawy efekt wizualny. Konfiguracje meblowe mogą więc być bardzo różne co skutkuje powstaniem niepowtarzalnych mebli kuchennych. Klient może dobierać sobie kolory frontów, korpusów, rodzaj blatu, wzór uchwytów. Będzie on miał także duży wpływ na to, jakie wyposażenie zawierać będą meble. Systemy modułowe pozwalają na dobieranie szafek dolnych stojących i górnych wiszących z uwzględnieniem wielu wymiarów. Ta sama szafka stojąca będzie dostępna przykładowo w szerokości 30 cm, 40 cm, 50 cm i 80 cm. Dzięki temu można łatwo zabudować każdą ścianę a jeśli zostanie jeszcze jakaś niewielka przestrzeń to można zastosować maskownicę.

Ile kosztują meble kuchenne na wymiar?

Meble kuchenne na wymiar to zdecydowanie najlepsza opcja. Nadają się one do zabudowania każdej, nawet wyjątkowo nieustawnej kuchni. Przy meblach na wymiar nie są problemem piwnice, skosy czy bardzo długie i wąskie pomieszczenia. Tutaj można zrobić prawie wszystko. Klient ma wpływ na kształt szafek, rozmiar, wyposażenie, kolor frontów ale także i na jakość stosowanych materiałów. Przy meblach kuchennych na wymiar można zastosować szereg niestandardowych rozwiązań, jeśli wymaga tego dana przestrzeń. Z pomocą takich mebli zabudujemy każdą lodówkę, nawet tę wyjątkowo wysoką i wąską. Można zamówić sobie meble w postaci podwieszanych słupków. Nie jest problemem by w jednej części kuchni zrobić szafki o wysokości 80 cm a w innej o wysokości 90 cm. Zamiast parapetu pod oknem można zaplanować szafki z blatem, który zostanie tak skonstruowany, że zastąpi parapet. Bez problemu można też stworzyć dużą wyspę albo barek z półkami. Wiele osób decyduje się też na ustawienie w kuchni niskich szafek z miękkim siedziskiem. Bardzo ważne jest także to, że w meblach na wymiar możemy zastosować cały szereg wygodnych rozwiązań. Warto postawić na szafki z dużymi i pojemnymi szufladami, które będą miały system cichego domykania. Gdy mamy narożną szafkę z trudnym dostępem również możemy wybrać rozwiązania dzięki którym szybko dostaniemy się do garnków czy patelni. Przy kuchniach na wymiar można stosować karuzele, kosze typu cargo, szafki płytkie, górne szafki z łatwym systemem otwierania oraz specjalne płytkie szuflady na sztućce. Ostatnio bardzo modne są specjalne systemy dzięki którym ukryjemy kosze na odpady a jednocześnie będziemy mieć do nich łatwy dostęp. Choć za kuchnie na wymiar trzeba zapłacić najwięcej i często jest to kwota kilkunastu tysięcy złotych to z pewnością warto poczynić taką inwestycję.

To, ile zapłacimy za naszą kuchnię zależeć będzie od naszych potrzeb, dostępnego budżetu oraz miejsca, w którym dokonamy zakupu. Z całą pewnością warto zapłacić nieco więcej za meble kuchenne by służyły nam one przez długie lata.

Dodaj do zakładek Link.