Charakterystyka bielizny termoaktywnej.

Bielizna termoaktywna jest wynalazkiem, który spełnia dwa główne zadania. Pierwszym jest odprowadzanie potu, zapewniając skórze możliwość odpowiedniej wymiany gazowej. Drugą kwestią jest komfort termiczny związany z jej używaniem. Bielizna termoaktywna, w przeciwieństwie do termicznej, skupia się przede wszystkim na utrzymaniu komfortu termicznego, a nie na jego zwiększeniu.

Jak działa bielizna termoaktywna?

Zasada działania bielizny termoaktywnej opiera się na różnicy temperatur ciała człowieka i otoczenia. Stanowi to jej siłę napędową. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, bielizna termoaktywna potrafi odparowywać wilgoć szybciej, niż jest ona wchłaniana. Sprawia to, że sama bielizna, jak i skóra osoby, która ją nosi, w trakcie wysiłku fizycznego pozostaje sucha. Dzięki temu pomiędzy skórą, a materiałem, pozostaje warstwa suchego, ciepłego powietrza, które wpływa na utrzymanie odpowiedniego komfortu termicznego. Bieliznę termoaktywną cechuje elastyczność, dzięki czemu przylega ona do ciała, niczym druga skóra. Jest konstrukcja jest ażurowa, co pozwala odpowiednio szybko odprowadzić wilgoć. Od zewnątrz jej faktura jest lekko “włochata”. Właśnie te cechy bielizny termoaktywnej pozwalają na efektywne odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry, co stanowi główny cel, podczas jej noszenia. Ze względu na swoje działanie, jest wykorzystywana przez wiele osób, które mają do czynienia z różnego rodzaju wysiłkiem fizycznym.

Dla kogo przeznaczona jest bielizna termoaktywna?

Zależnie od rodzaju bielizny, może być ona wykorzystywana w wielu sytuacjach. Jedynym czynnikiem warunkującym jej użycie, jest wysiłek fizyczny – przez to jest powszechnie używana przez sportowców. Bielizna termoaktywna stosowana jest w dużej mierze również przez miłośników sportów ekstremalnych. Wykorzystuje się ją także w turystyce, jeśli chodzi o aktywny wypoczynek (np. wędrówki po górach). Z bielizny termoaktywnej korzystają pasjonaci jeździectwa i amatorzy jeździectwa. Często bywa też elementem wyposażenia różnych służb mundurowych – na przykład policji, straży pożarnej czy oddziałów specjalnych wojska. Zasada działania w przypadku różnych rodzajów bielizny termoaktywnej zawsze jest taka sama, jednak różnią się one pod kątem specjalnych właściwości – dlatego bardzo ważnym czynnikiem, podczas wyboru bielizny, jest sprecyzowanie, do czego będzie ona używana już po zakupie.

Rodzaje bielizny termoaktywnej.

Rodzaje bielizny termoaktywnej różnią się między sobą, przede wszystkim jeśli chodzi o jej grubość. Ma to znaczący wpływ na jej właściwości pod kątem komfortu cieplnego, który zapewnia. Pod kątem tego czynnika, możemy podzielić bieliznę termoaktywną na trzy rodzaje: bardzo cienką, średnią i grubą,

Bardzo cienka – jest ona bardzo lekka i dużo lepiej od pozostałych odprowadza wilgoć. Właśnie dlatego zaleca się używanie jej do bardzo intensywnego wysiłku fizycznego. Niestety, ze względu na cienką warstwę materiału, nie zapewnia ona praktycznie żadnego komfortu termicznego.

Średnia – słowem, który doskonale opisuje ten rodzaj bielizny termoaktywnej, jest umiarkowany. Stanowi on doskonały balans, jeśli chodzi o grubość, zapewniając zarówno zadowalający komfort cieplny, jak i odpowiednie odprowadzanie wilgoci.

Gruba – posiada ona bardzo dobre właściwości termiczne. Doskonale utrzymuje temperaturę, gorzej natomiast radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci z ciała. Użycie jej zaleca się podczas czynności, które nie stanowią dużego wysiłku dla organizmu. Właśnie dlatego używana jest często przez alpinistów wysokogórskich, jako specjalne piżamy.

Z czego produkuje się bieliznę termoaktywną?

Bielizna termoaktywna jest wykonana ze specjalnie zaprojektowanych do tego celu dzianin syntetycznych. które posiadają zdolność skutecznego odprowadzania potu ze skóry. Przykładami takich tkanin są rovylon, coolmax, thermolite czy poltarec. Czasami korzysta się też z materiału naturalnego, jakim jest wełna, pozyskana z owiec rasy merynos. Jest ona bardzo gęsta, a jej włókna są cienkie i delikatne. Włókna tej wełny są porównywane do nici pajęczych, jeśli chodzi o grubość. Im cieńsze i gęstsze jest jest włókno, tym lepszy jest komfort termiczny, który gwarantuje tkanina. Czyni to z tej wełny doskonały materiał do wyprodukowania bielizny termoaktywnej. Należy jednak zaznaczyć, że ten materiał potrafi osiągać zawrotne ceny, dlatego też bielizna z niego wykonana, należy raczej do rzadkości.

Jak bielizna termoaktywna oddziałuje na skórę?

Zdarza się, że niektóre materiały, z których jest wykonana bielizna termoaktywna, powodują uczulenie. Kolejnym problemem, związanym z jej stosowaniem, są otarcia. Wynikają one z “ażurowości” bielizny, a także tego, że jej faktura jest nieco włoskowata. W związku z tym, niestety, osoby o bardzo wrażliwej skórze nie będą mogły używać bielizny termoaktywnej w sposób komfortowy. Jeśli jednak zdecydujemy się na produkt najwyższej jakości, który nie posiada szwów wcale lub nie występują one w wrażliwych miejscach, powinniśmy być w stanie używać takiej bielizny bez uczucia dyskomfortu. Cena takich produktów jednak jest odpowiednio wyższa.

Dodaj do zakładek Link.