Jakie są stawki za zarządzanie nieruchomościami w Warszawie?

Prowadzenie biznesu jako posiadacz ziemski to w obecnej sytuacji gospodarczej bardzo intratne zajęcie. Niewiele jest jednak osób, które dysponując aktem notarialnym z prawem własności dużego majątku, decydują się na samodzielne prowadzenie wszystkich spraw z nim związanych. Specjalnie dla nich powstały firmy oferujące zarządzanie nieruchomościami. Warszawa http://www.pmgpartner.pl/kontakt.php jest jednym z tych miast, w których rynek ten rozwija się najbardziej dynamicznie, a zapotrzebowanie na usługi zarządcy jest spore. Wybierając odpowiedni zespół, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, mogących mieć później przełożenie na zadowolenie najemców i płynność finansową całego przedsięwzięcia.

Komu potrzebny zarządca?

Zarządzanie nieruchomościami

Zarządca nieruchomości

W większości przypadków duże firmy obsługujące nieruchomości zainteresowane są prowadzeniem swoich akcji w obrębie całych osiedli mieszkań bądź domów. Wtedy zakres ich działań przy jednym obiekcie obejmuje nawet ponad milion metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej lub usługowej. Przy tego typu inwestycjach, zazwyczaj to deweloperzy decydują się na specjalistyczną i wielowymiarową usługę, jaką jest zarządzanie nieruchomościami. Warszawa w tym przypadku została podzielona pomiędzy kilka firm, które nieustannie konkurują między sobą, tym samym rozszerzając zakres oferowanych możliwości.

W skali mikro, zarządca może się okazać osobą pomocną nawet w przypadku jednego mieszkania, które trzeba dopilnować w określonym czasie. Sytuacja ta ma miejsce najczęściej, gdy właściciel przebywa za granicą, a w kraju posiada lokal bądź lokale, które przynoszą mu dochód pasywny. Wtedy za kontakt z lokatorami odpowiada osoba oferująca zarządzanie nieruchomościami. Warszawa ponownie przoduje w rankingach usług tego rodzaju, ponieważ właśnie w tym miejscu biznes wynajmu mieszkań przynosi największe dochody i objęty jest szczególnym zainteresowaniem.

Koszt zarządzania nieruchomościami

Najtrudniej ocenić jest stawkę dotyczącą obsługi powierzchni liczonej w milionach metrów kwadratowych. Na podstawie wypowiedzi analityków i osób związanych z branżą szacuje się, że 40 – 55 groszy za metr, to były w 2018 roku typowe stawki za zarządzanie nieruchomościami. Warszawa oczywiście była w tym przypadku punktem wyjścia, ponieważ w innych miejscach w kraju koszta mogły być o wiele niższe. Dane te wskazują, że zyski w branży nie były rewelacyjne i opiewały na maksymalnie 10% w skali całego dochodu. Jako powód, wskazywano stale rosnące koszta utrzymania pracowników i specjalistów. Ze względu na to, w 2019 roku kwota za metr kwadratowy mogła wzrosnąć nawet do 90 groszy.

Zadania zarządca nieruchomości http://www.pmgpartner.pl/, czyli co wchodzi w cenę

Ze względu na sporą konkurencję, firmy decydują się na podnoszenie jakości świadczonych usług. Wśród typowych zadań zarządcy jest kontakt z lokatorami, dbałość o otoczenie budynku, dochodzenie wszelkich roszczeń, a także wsparcie ekspertów na drodze komunikacji z właścicielem. Dla lokatorów również istnieje szereg udogodnień, z którymi wiąże się zarządzanie nieruchomościami. Warszawa dopiero powoli odkrywa wiele z nich, które już dawno stały się standardem w innych europejskich stolicach. Bardzo powoli typowe dyżury przedstawiciela i zarządcy do spraw komunikacji z najemcami, zamieniają się w szersze usługi konsjerża. Dzięki nim wzrasta prestiż nieruchomości, a właściciel ma w ręce kolejny atut na drodze do poszukiwania klienta gotowego zapłacić nieco więcej, niż zazwyczaj.

Kwota dla zarządcy pojedynczej nieruchomości

W przypadku tzw. „zleceń detalicznych”, dotyczących przykładowo jednej lub dwóch kamienic, kwoty obliczane są inaczej, niż w przypadku wspólnot mieszkaniowych lub całych osiedli. W tym przypadku odnotowuje się wyższe stawki za zarządzanie nieruchomościami. Warszawa ponownie jest jednym z najdroższych miast, w którym obsługa najmu prywatnego może kosztować od 300 złotych za pojedyncze mieszkanie. Do tego należy doliczyć opłatę za dojazd każdorazowo, jeśli lokal ma być prezentowany lub wizytowany. Najniższa kwota w tym przypadku to 100 zł netto.

Warto pamiętać, że poza stawkami związanymi bezpośrednio z zarządem, to lokator pokrywa dodatkowo w czynszu szereg innych opłat. W przypadku nieruchomości wielorodzinnej, jest to przykładowo koszt ubezpieczenia budynku, ogrzewania klatek schodowych, fundusz remontowy, a także należność za gospodarowanie odpadami.

Ciężko o jednoznaczne wyliczenie, jaka jest typowa odpłatność za zarządzanie nieruchomościami. Warszawa https://www.pmgpartner.pl/zarzadzanie-nieruchomosciami-warszawa.php jest z pewnością w tym rankingu na topowej pozycji, ponieważ mieszkanie w stolicy wiąże się z najwyższymi zobowiązaniami finansowymi w skali krajowej. Wiele zależy również od tego, czy pod uwagę brany jest detaliczny najem prywatny, czy też obsługa osiedli, rozpatrywanych w trybie hurtowym. Z usług tych chętnie korzystają duże firmy deweloperskie, ale równie chętnie oddawane są w ręce zarządców niewielkie, prywatne nieruchomości. Dzięki temu można zachować sporą część dochodu pasywnego, bez konieczności stałego kontaktu z najemcami i innymi podmiotami.

Dodaj do zakładek Link.