Dlaczego kontakty z ludźmi są ważne dla osób starszych – jak budować dialog z osobą starszą, dlaczego ludzie są bardziej bezbronni w starszym wieku i jak ważny jest dla nich kontakt z ludźmi? Na starość ludzie często cierpią na samotność, tęsknią, oddają się niepokojącym myślom. Jest to szczególnie trudne dla osób starszych, które cierpią na różne dolegliwości i zaburzenia.
Aby przywrócić im radość i pełnię życia, członkowie rodziny muszą nauczyć się podstaw prawidłowej komunikacji z seniorami. Właściwie budowane kontakty pomogą uniknąć problemów i poprawić nastrój. Wraz z wiekiem słabną zmysły smaku, słuchu, wzroku, a u przedstawicieli starszego pokolenia zaczynają się problemy z myśleniem. Człowiek zaczyna inaczej postrzegać świat, zmienia się jego zachowanie i charakter. Dbanie o kontakt z osobą starszą przywraca jej chęć życia, seniorzy chcą czuć się potrzebni i kochani.
Dlaczego pojawiają się problemy w kontaktach z osobą starszą?
Pojawienie się potrzeby specjalnej komunikacji wiąże się z następującymi przyczynami:
- Nieodpowiednie postrzeganie czasu – na starość ludziom trudno jest przeprowadzić szybką analizę sytuacji i wyciągnąć wnioski. Żyją w teraźniejszości, ale ciągle myślą o swojej przeszłości. Trzeba ze spokojem akceptować zmiany charakteru i zachowania takich osób, traktować je ze zrozumieniem.
- Przerośnięte znaczenie wydarzeń – telefon do koleżanki, zakupy – wszystkie te zwyczajne czynności wydają się starszym osobom niezwykle ważne. Starannie przygotowują się do każdego kroku, są zestresowani. Dlatego osoby starsze powinny być wcześniej informowane o planowanych działaniach. Będą mogli wszystko przemyśleć, będą działać spokojnie i rozsądnie.
- Trwałe wspomnienia utraconej jakości życia – trzeba być tolerancyjnym dla opowieści o przeszłości, ponieważ przypominają one seniorom, jak pełne wydarzeń było ich życie w młodości. Powrót mentalny do wydarzeń, które miały miejsce dawno temu, zdaniem lekarzy, pozwala odczuć emocjonalny komfort. Dlatego nie ma nic złego w pytaniu dziadków o dzieciństwo, pracę i inne aspekty.
Dorastające dzieci i wnuki powinny wspierać pragnienia kontaktu osób starszych w każdy możliwy sposób, ponieważ właśnie tego im najbardziej brakuje. Umiejętność porozumiewania się to ogromna moc, która pozwala nabrać sił, a nawet poradzić sobie z niektórymi dolegliwościami.
Dlaczego kontakty z ludźmi są ważne dla osób starszych?
Problemem, z którym borykają się osoby starsze, jest poczucie własnej bezużyteczności. Dzieci dorosły, zajmują się swoimi sprawami. Tymczasem ważne jest, aby osoba starsza czuła, że jej życie nie stało się bezsensowne i bezużyteczne. Troska o innych nadaje sens egzystencji. Z reguły dobry dom opieki umożliwia osobie starszej znalezienie zajęć wypełniających jej wolny czas, dając poczucie sensu istnienia.
Często poczucie bycia niepotrzebnym objawia się irytacją, płaczliwością, urazą i izolacją. Dobrze, jeśli bliscy ludzie potrafią zrozumieć starość, słuchać i starać się pomóc seniorowi znaleźć nowy sens w życiu. Rodzina pomaga wypełnić powstałą pustkę, jeśli zwraca się do seniora o radę, sprawia tym bliskiemu przyjemność. Tak, więc wiele starszych osób doświadcza braku kontaktów z ludźmi i poczucia samotności. Ludzie w starszym wieku z jednej strony potrzebują ciszy do komfortowego wypoczynku, ale z drugiej strony, jeżeli ona trwa zbyt długo stają się nieszczęśliwi. Dlaczego tak się dzieje? Seniorzy pragną porozmawiać z innym człowiekiem o życiu, potrzebują kontaktu, chcą poczuć, że są dla kogoś ważne.
Jeżeli im tego zabranie, pojawiają się symptomy depresji i utraty chęci do dalszego życia. Jeżeli rodzina nie jest w stanie zapewnić seniorowi komfortu emocjonalnego warto pomyśleć o zatrudnieniu opiekunki, chociaż na kilka godzin dziennie. Inną opcją jest także dom spokojnej starości, gdzie osoba starsza będzie miała kontakt z rówieśnikami. Przecież senior nadal ludzi taniec, robótki ręczne czy granie w szachy, w takich placówkach organizowane są takie zajęcia. Dzień osoby starszej staje się urozmaicony, nie będzie już pustki i nudy.
Specyfika komunikacji: podstawowe zasady
Bliscy muszą nauczyć się kontrolować swoje emocje podczas rozmów ze starszymi osobami. Ton głosu powinien być spokojny, bez niepokoju i napięcia, ponieważ nastrój jest bardzo łatwo przekazywany osobom starszym. Wskazane jest jak najczęstsze wypowiadanie miłych słów wsparcia. Zdolność do przezwyciężenia strachu i zaakceptowania zmian związanych z wiekiem nie jest dana każdemu.
Aby pomóc samotnym starszym ludziom, trzeba przestrzegać następujących zasad:
- Zaspokajanie potrzeby uwagi. Nie można okazywać seniorowi swojej obojętności, ponieważ on potrzebuje uwagi, więc prosta rozmowa na ulubiony temat ją zaspokoi.
- Zrozumienie. W niektórych przypadkach problemy w kontaktach z osobami starszymi są spowodowane zaburzeniami psychicznymi. Można to zauważyć za pomocą takich znaków – nadmierna podejrzliwość, mówienie o tym samym, słaba pamięć. Trzeba to traktować ze zrozumieniem, działać delikatnie i taktownie, nie podnosić głosu i nie obrażać.
- Organizacja ciekawych zajęć rekreacyjnych. Aby ponownie starsza osoba mogła poczuć pełnię egzystencji i doświadczyć radości życia, tutaj pomogą różne formy spędzania wolnego czasu. Odwiedziny, wspólne spacery a nawet wypicie herbaty daje wiele radości seniorowi.
- Dla osób starszych dotyk jest bardzo ważny, ponieważ mają znacznie mniej wrażeń zmysłowych, z wiekiem zmniejszają się one tak samo jak smak, słuch itp. Dlatego osoby starsze bardzo często chcą być przytulane, brane za rękę. Pojawia się potrzeba poczucia ciepła, które przekazujemy poprzez uścisk dłoni.
Czy starsza osoba potrzebuje tak wiele? Chyba nie. Należy zadbać o kontakty z bliskimi, nie wystarczy zadzwonić, tutaj kontakt osobisty jest najważniejszy. Starsi ludzie lubią rozmawiać i potrzebują tego, dlatego trzeba zapewnić im komfort psychiczny.