Wybierasz sklep z biżuterią? Koniecznie dowiedz się o znaczeniu kamieni szlachetnych!

Kamienie szlachetne i półszlachetne mają swoją długą historię. Zostały uznane przez społeczeństwo za cenne z różnych powodów. Niektóre są wyjątkowo piękne, inne z kolei wyjątkowo rzadkie. Od wieków przypisuje się im różne znaczenia, dlatego kiedy wybieramy sklep z biżuteria damska srebrna, musimy mieć już od dawna zaplanowane, jaki kamień wybierzemy – choćby do pierścionka. Mają one jednak znaczenie, dlatego jeśli decydujemy się na prezent, koniecznie sprawdźmy, co za sobą niesie. Nawet jeśli nie wierzymy w magię, osoba przez nas obdarowywana może akurat interesować się litoterapią. Poza tym, często chodzi o gest, sam kolor.

Rubin symbolizuje lipiec oraz zodiakalnego Koziorożca oraz Raka. Ten piękny, czerwony kamień podobno dodaje nam autorytetu oraz pewności siebie, sprawia, że jesteśmy charyzmatyczni i przyciągamy do siebie ludzi. Niektórzy sądzą, że pobudza on także pracę układu krwionośnego. Czerwone kamienie symbolizują także miłość oraz pasję. Wręczamy je osobom, które są nam bardzo drogie, do których żywimy silne uczucia. Są też tacy, którym czerwień przypomina o swoistej agresji, ale w tym dobrym wykonaniu – symbolizuje siłę, gotowość do walki. Nic zresztą dziwnego, skoro jedyną czerwoną planetę nazwano imieniem boga wojny, prawda?

Sklep z biżuterią może zaoferować nam również szafiry. Niebieskie kamienie kojarzą się z mądrością oraz magią. Podobnie jak w przypadku rubinu, człowiek noszący ten oto kamień będzie szanowany przez innych, ale przede wszystkim ze względu na swoje intelektualne, poszerzone horyzonty. Są tacy, którzy twierdzą, że zbija gorączkę oraz stany zapalne. Szafir symbolizuje także czystość oraz nieśmiertelność, dlatego dajemy je osobom, wobec których mamy dobre zamiary.

Zielone kamienie – takie jak szmaragdy – mają nas uspokajać, równoważyć wszystkie emocje wewnątrz naszego ciała, sprawiać, że jesteśmy bardziej empatyczni oraz współczujący. Zieleń jest również kolorem nadziei. Jeśli wręczamy narzeczonej pierścionek zaręczynowy z tym kamieniem, przekazujemy jednoznacznie, że liczymy z całego serca na przyjęcie oświadczyn.

Żółty kolor – w tym wypadku cytryn (dla przykładu) kojarzy się dość nieszczególnie, bo z zazdrością. Nic jednak bardziej mylnego, bowiem wierzy się, że barwy te oznaczają ni mniej ni więcej wewnętrzną równowagę i opanowanie. Bursztyny również zaliczają się do tej kategorii.

Sklep z biżuterią może zaoferować nam również inne kamienie, których mocy i znaczenia wielu ludzi nie lekceważy. Przykładem będzie drogi, piękny diament. O, taki prezent niejedna kobieta chciałaby dostać, zwłaszcza w złotej lub platynowej oprawie. Diamenty uważa się za kamienie tak czyste, że chronią przed obłędem oraz chorobami nerek. W przeszłości ludzie używali ich do zbijania gorączek i leczenia epilepsji. Uważa się, że rozświetla duszę. Co by nie mówić o tym niezwykle twardym kamieniu, na pewno będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie. Podobno wyostrza też szósty zmysł. Jest uznawany za „niepokonany”, niemożliwy do zniszczenia, wieczny. I tak, symbolizuje nieustającą miłość.

Za wyjątkowo „zdrowy” kamień niektórzy uważają kryształ górski. Chociaż zwykle kojarzymy go z kramami w górach, w jubilerstwie także znalazł sobie miejsce. Sklep z biżuterią może posiadać przynajmniej kilka egzemplarzy związanych z tym wyjątkowym kamieniem. Podobno leczy nowotwory i neutralizuje szkodliwe promieniowanie.

Perły mają ogromne znaczenie. Od wieków traktowane były jako niesamowicie piękne kamienie, chociaż tak naprawdę są tylko kawałkami skały pokrytymi masą perłową. To jednak nie szkodzi – naszyjnik z tych kamieni uważany jest za wyjątkowo dobry prezent. Podobno wzmacnia kości i zęby, dlatego mogłyby być niezłym podarunkiem dla ciężarnej.

Za kamień sprzyjający krwi uważa się hematyt. Nie każdy co prawda chce tak ciemną ozdobę, aczkolwiek wielu ludzi jest zdania, że sprzyja on wchłanianiu żelaza. Niektórzy twierdzą, że jeśli położy się go obok rany, łatwiej się ona zasklepi. Czasami używa się go przy masażu, który ma pobudzić przepływ życiodajnych płynów w ciele.

Dobrze, zapyta ktoś: ale dlaczego w ogóle mam wierzyć w coś takiego? Nikt nie mówi, że sklep z biżuterią oznacza ezoteryczny kramik. Tak naprawdę wszystkie podane informacje to czysto symboliczne opisy, mające na celu uzmysłowić jedynie, co dla niektórych ludzi znaczą konkretne kamienie szlachetne. To oczywiste, że z przeziębieniami i gorączkami chodzimy do lekarza, a nie przykładamy sobie do czoła szmaragd. Leczenie kamieniami szlachetnymi nazywamy litoterapią, ale zalicza się ją do medycyny alternatywnej. Co prawda pewnie w jakimś stopniu oddziaływują pozytywnie na nasz organizm (są na pewno lepsze, niż podrobione kamyczki z plastiku), ale czy można powiedzieć, że leczą? Są oczywiście takie, których działanie się udowadnia. Dostaniemy już nalewki i wyciągi z bursztynu, kupimy plastry ze srebrem czy kosmetyki zawierające złoto. Na pewno jakiś efekt jest – chociaż ciągle niezbadany. Ciekawostki jednak warto znać! Sklep z biżuterią nie jest co prawda apteką, ale miejscem, do którego zajrzymy o wiele chętniej.

Dodaj do zakładek Link.