Jak połączyć dwa kontenery. Kontenery do zamieszkania to bardzo ciekawe propozycje mieszkaniowe, które pozwalają na tanią możliwość uzyskania własnego lokum. Właśnie niska cena jest czynnikiem kluczowym, który sprawia, że są to rozwiązania, które cieszą się coraz większą popularnością. Nie zmienia to faktu, że technologia nie jest pozbawiona wad. Te występują zawsze przy rozwiązaniach, które są równoważne rynkowo.
Artykuł będzie przede wszystkim dotyczył łączenia tych elementów i traktowania ich jako modułów. Oprócz tego zostaną wymienione typowe elementy dla tego typu konstrukcji. Zostaną przedstawione najważniejsze zalety, ale również wady takich rozwiązań. Cena kontenera mieszkalnego jest znacznie niższa niż alternatywnych rozwiązań przy takiej samej powierzchni. Kto powinien przemyśleć tego typu rozwiązania? Przede wszystkim osoby, które lubią minimalizm i nie wymagają konstrukcji, które będą efektownie wyglądać. Oprócz tego ludzie o trudnej sytuacji ekonomicznej, a jednocześnie zdeterminowane do posiadania własnego lokum, również mogą przemyśleć podobne kwestie.
Kontenery jako podstawa modułowości domu
Kontenery 40 w przypadku domów należy traktować jako moduły, z których można konstruować całe domy. Dodaje to dużo elastyczności i całość pozwana na utworzenie budynku, który będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Istnieje również możliwość mieszkania w pojedynczym kontenerze. Najczęściej ma to kilkanaście m² i jest to niewielka powierzchnia, która może utrudniać życie. Takie rozwiązanie jest w pełni uzasadnione w przypadku jednego mieszkańca. Dla dwójki może to być już trudniejsze, a już dla całej rodziny będzie to wyjątkowo nieskuteczne. Nie zmienia to faktu, że można dokonywać rozbudowy, co również ogranicza ryzyko związane z podejmowaniem decyzji. Łączenie kontenerów jest łatwe i efektywne. Nie wymaga dużego nakładu pracy, a jednocześnie pozwala na budowanie zgodnie z własną koncepcją. Często dokonuje się usuwania wewnętrznych ścian w celu optymalizacji wykorzystania powierzchni.
Jak poziomo łączyć kontenery mieszkaniowe?
Łączenie kontenerów, które są ustawione obok siebie, jest łatwe, a jednocześnie skuteczne. Odbywa się to przez tzw. bridge fitting. Innymi słowy, jest to łączenie mostkowe, które w praktyce wymaga połączenia śrubowego pomiędzy dwoma elementami. Oprócz występują specjalne wypustki, w których śruby są mocno umocowane. W rezultacie dochodzi do trwałego połączenia, które samowolnie nie zostanie rozłączone. Można to zrobić, ale wymaga to dodatkowego nakładu pracy. Bridge fitting okazuje się więc całkowicie skuteczny. Istnieje jednak również drugie rozwiązanie, które także służy do łączenia poziomego, ale w trochę innym wariancie. Mówimy o dopasowaniu dwóch elementów do siebie bez ściany bocznej. Taka możliwość prowadzi do połączenia, które występuje przede wszystkim w narożnikach. Dodatkowo stosowane jest uszczelnienie. Jest ono stosowane przede wszystkim na dachu oraz pomiędzy słupkami kontenerów.
Zobacz koniecznie:
- kontener transportowy https://www.balticon.pl/transport/
Jak pionowo łączyć kontenery mieszkaniowe?
Kontenery 10 stopowe można też łączyć pionowo i w takiej sytuacji stosowany jest całkowicie inny wariant. Takie dopasowanie odbywa się za pomocą twistlocków. Sprowadzają się one do wykorzystania zacisku pomiędzy dwoma elementami. Najważniejszym elementem jest zastosowanie specjalnej rączki, która prowadzi do dodatkowego połączenia tych elementów. Jest to jednocześnie dodatkowe zabezpieczenie, a oprócz tego można łatwo wrócić do poprzedniego stanu. Jest to kwintesencja elastyczności i uniwersalności takiego podejścia. Jednocześnie dochodzi do trwałego połączenia, które nie wymaga dużego nakładu pracy. Dodatkowo łatwo później wszystko oddzielić. Istnieją różne rodzaje twistlocków. Zależy to choćby od wagi poszczególnych kontenerów. Jeśli cała konstrukcja będzie mniej masywna, można wykorzystać mniej trwałe połączenie manualne. Jeśli już waga będzie znacznie większa, lepsze będzie zastosowanie elementów automatycznych lub półautomatycznych. W praktyce w sytuacji mieszkań nie istnieje szansa tego, że dojdzie do rozłączenia. Rozwiązanie okazało się skuteczne w praktyce i to zarówno mieszkaniowej, jak i służącej do transportu.
Pozostałe elementy, które świadczą o skuteczności tego typu rozwiązań
Łączenie kontenerów jest łatwe, a jednocześnie skuteczne. Całość ma jednak znacznie więcej korzyści. Rozwiązanie jest popularne przede wszystkim ze względów finansowych, ale nie zmienia to faktu, że posiada również inne korzyści. Należy do nich zaliczyć choćby szybkość powstawania takich konstrukcji. Wymaga to zaledwie kilku dni i już można rozpocząć urządzanie wnętrza. Dodatkową zaletą jest mobilność. Mamy możliwość przeniesienia takiego budynku. Nie występują tutaj żadne przeszkody, co równocześnie sprawia, że jest to tak uniwersalne. Podejmujemy więc decyzję, która nie obciąża nas do końca życia. Gotowe kontenery mieszkalne mają więc wiele zalet, ale pojawiają się też pewne wady. Przede wszystkim wynika to z kwestii formalnych. W Polsce nadal nie ma odpowiednich uwarunkowań prawnych. Wadą są również wysokie koszty ogrzewania.