Ozonowanie – jak zrobić?

Ozonowanie jest ostatnio opisywane, jako jedna z najlepszych metod dezynfekcji pomieszczeń. Szczególnie jest to istotne, teraz kiedy mamy do czynienia z pandemią wirusa SARS-COV-2. Oczywiście na rynku istnieje bardzo dużo firm, które oferują ozonowanie, ale pojawiają się również w handlu urządzenia, służące do ozonowania. Czy każdy z nas może przeprowadzić ozonowanie? W jaki sposób je wykonać?

Ozonowanie – czego potrzebujemy?

Ozonowanie może tak naprawdę wykonać każda osoba, która posiada do tego odpowiednią wiedzę oraz oczywiście odpowiedni sprzęt. Jeżeli chodzi o sprzęt, jaki potrzebujemy, to na pewno będziemy potrzebowali ozonatora. Ozonator jest to urządzenie, które wygląda bardzo niepozornie, ale ma na pewno przynajmniej kilka parametrów, które musimy sprawdzić, zanim ozonator kupimy. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy ozonator działa pod napięciem 230 V, ponieważ do użytku indywidualnego takie napięcie jest najbardziej wskazane. Jeśli okaże się, że ozonator działa pod innym napięciem, to wówczas możemy mieć problem w ogóle z jego uruchomieniem. Kolejną rzeczą, jaką musimy sprawdzić odnośnie do ozonatora, jest kubatura pomieszczeń, dla której ozonator jest przeznaczony. Czyli jeżeli ozonator jest na przykład przeznaczony do pomieszczeń o kubaturze 20 m sześciennych, to jeżeli największe pomieszczenie w naszym domu ma 40 m sześciennych, to tym jednym ozonatorem nie będziemy w stanie tego pomieszczenia ozonować w pełni skutecznie. Będziemy mogli ozonować pomieszczenia mniejsze, czyli wszystkie do 20 m sześciennych, ale tego większego już nie będziemy mogli prawidłowo ozonować. Dlatego, zanim kupimy ozonator, dobrze jest wymierzyć sobie wszystkie pomieszczenia, jakie chcemy ozonować i kupić taki ozonator lub ozonatory, które będą w stanie ozonować również te największe. Z dodatkowych rzeczy, jakie będziemy potrzebowali, na pewno warto kupić czujnik ozonu, który będzie nam pokazywał jakie stężenie ozonu mamy w ozonowanym pomieszczeniu. Tylko utrzymanie odpowiedniego stężenia przez dłuższy czas, będzie w stanie zapewnić nam prawidłową dezynfekcję. Oprócz ozonatora oraz licznika ozonu potrzebujemy również wentylatora lub wentylatorów (tyle wentylatorów ile będziemy używać ozonatorów) oraz fartucha ochronnego i maski, która zakrywa całą twarz, a jednocześnie jest wyposażona w odpowiednie filtry, dedykowane do ozonu. Z rzeczy, które mogą nam się przydać, możemy wymienić również różnego rodzaju taśmy bądź folię, które posłużą nam do uszczelnienia miejsc, którymi ozon może uciekać.

W jaki sposób prawidłowo przeprowadzić ozonowanie?

Pierwszą sprawą, o której musimy powiedzieć to ta, że prawidłowa dezynfekcja za pomocą ozonu wymaga tego, aby w pomieszczeniu utrzymywało się prawidłowe stężenie ozonu, przez odpowiednio długi czas. Jednak ten odpowiednio długi czas nie jest jednoznacznie zdefiniowany. Zależy on od wielu czynników, między innymi od temperatury, jaka panuje w pomieszczeniu oraz jego kubatury. Będziemy musieli najpierw znaleźć sobie informacje, które będą dotyczyły relacji tych parametrów, ale nie są one trudno dostępne, więc skupimy się już na czynnościach, które powinniśmy wykonać.

W pierwszej kolejności musimy zadbać o to, aby pomieszczenie, które chcemy ozonować, było szczelne. Czyli musimy pozamykać okna i drzwi. Drzwi w miarę możliwości powinny być doszczelnione. Musimy również zadbać o to, aby wszelkiego rodzaju miejsca, którymi ozon z pomieszczenia może uciekać, również było uszczelnione i dotyczy to przede wszystkim, różnego rodzaju kratek wentylacyjnych. Jeśli chodzi o przedmioty, które pozostają w ozonowanym pomieszczeniu, musimy w szczególności zadbać o organizmy żywe, takie jak na przykład kwiaty lub zwierzęta domowe. Nie mogą one przebywać w ozonowanym pomieszczeniu, ponieważ może im to bardzo zaszkodzić. Innymi przedmiotami, które należy zabezpieczyć bądź usunąć z danego pomieszczenia, jest wszelkiej maści elektronika. Ozon ma właściwości silnie utleniające i wnikając w elektronikę, może doprowadzić do jej uszkodzenia. Kolejnymi rzeczami, które warto usunąć, jest usunięcie różnego rodzaju przedmiotów gumowych, których nie chcemy ozonować, ponieważ ozon również może wpłynąć na pogorszenie się ich stanu.

Włączamy ozonator

Kiedy chcemy ozonować, ozonator nie powinien być ustawiony na podłodze. Powinien być ustawiony nieco wyżej. Tak naprawdę ozon jest cięższy od powietrza, więc naturalnie będzie starał się o siadać jak najbliżej podłogi. Zapobiec osiadaniu ozonu na podłodze możemy poprzez ustawienie wentylatora, który będzie powodował wymuszoną cyrkulację powietrza i ozonu w nim zawartego po całym pomieszczeniu. Dzięki temu ozon będzie mógł wyniknąć do każdego miejsca w ozonowanym pomieszczeniu, skutecznie je dezynfekując. Warto jest wspomnieć, że jeżeli będziemy ozonować pomieszczenie, to zdezynfekujemy w zasadzie wszystko, co się w nim znajduje, włącznie na przykład z takimi rzeczami jak meble. Ponieważ ozon wnika w materiały porowate, to na przykład będziemy mogli zdezynfekować kanapę lub dywan. Jeśli jednak nie chcemy ich ozonować, to musimy je z pomieszczenia usunąć.

Dodaj do zakładek Link.