Jak przywrócić dobry wygląd stóp po zimie? Okres jesienno-zimowy to dla stóp wymagający i niełatwy czas. Ciężkie i nieoddychające buty, grube skarpetki oraz brak słońca to główne czynniki, które doskwierają im podczas chłodnych miesięcy. Do tego dodać należy wysuszający stopy mróz oraz zdecydowanie niesprzyjającą im wilgoć. Wszystko to sprawia, że wraz z nadchodzącą wiosną stopy potrzebują skutecznego odświeżenia i odżywienia. Jak więc przywrócić im estetyczny i zdrowy wygląd po zimie?
Stopy zimą
Zimą stopy narażone są zarówno na nadmierne wysuszenie, infekcje grzybicze, jak i na – o dziwo – pojawienie się problemu nadmiernej potliwości. Jak to możliwe? Jeśli regularnie nosić będziemy zbyt grube, nieoddychające, a do tego także ciasne buty, możemy w łatwy sposób przyczynić się do powstania w nich warunków sprzyjających rozwojowi infekcji oraz nadpotliwości. Ciepłe i wilgotne środowisko jest wręcz idealne dla namnażania się dermatofitów, a uwięziona w ciasnym i za ciepłym bucie stopa w naturalny sposób chłodzi się poprzez wydzielanie dużych ilości potu.
Po przyjściu do domu ściągamy buty i grzejemy się w ciepłym pokoju, blisko kaloryfera. Jest to oczywiście uczucie bardzo przyjemne, jednak równie niesprzyjające dla skóry, także tej na stopach.
Bardzo ważne jest więc odpowiednie dbanie o stopy nie tylko wiosną i latem ( polecamy https://kerpro.pl/kategoria/kosmetyki-do-stop/), ale przez cały rok. Jeśli jednak okaże się to niemożliwe, powinniśmy w sposób szczególny skupić się na ich wiosennej regeneracji.
Wiosenna pielęgnacja stóp – od czego zacząć?
Odpowiednia pielęgnacja stóp nie musi oznaczać czasochłonnych czy skomplikowanych zabiegów. Na początek wystarczy, aby pamiętać o ich codziennej pielęgnacji, z użyciem odpowiednich środków. Oczywiście absolutną podstawą jest codzienne mycie stóp, ale i dokładne ich osuszanie, które pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczej. Podczas mycia i kąpieli unikajmy nadmiernego, długotrwałego moczenia stóp, które może powodować rozmiękczenie ich skóry, a co za tym idzie zwiększenie jej podatności na uszkodzenia, urazy i infekcje.
Do mycia i pielęgnacji stóp należy używać wyłącznie wysokiej jakości sprawdzonych produktów, przeznaczonych do danego rodzaju skóry. Unikajmy mocnych, inwazyjnych preparatów, które doprowadzić mogą do osłabienia lub nawet uszkodzenia skóry stóp lub paznokci. Pamiętajmy również o regularnym przycinaniu płytki paznokciowej. Czynność tę należy wykonywać w sposób prawidłowy, tak aby zachować właściwy kierunek wzrostu paznokcia, ale także jego estetykę. Płytkę należy przycinać zawsze na prosto, pamiętając o tym, aby nie zostawiać zbyt ostrych jej brzegów. Unikajmy zaokrąglania płytki podczas jej skracania, a także jej nadmiernego, zbyt głębokiego wycinania.
Nie zapominajmy również o regularnym nawilżaniu stóp. Warto codziennie smarować skórę stóp nawilżającym i odżywczym kremem, najlepiej z dodatkiem kompleksu witamin A i E, a także niewielkim stężeniem mocznika. Regularne stosowanie wysokiej jakości kremu nawilżającego o odpowiednim składzie pozwoli na skuteczną regenerację suchego naskórka i odżywienie jego komórek, a także poprawę jędrności i elastyczności skóry stóp.
Zdrowe stopy a obuwie
Aby dobrze i z korzyścią dla stóp rozpocząć nową, ciepłą porę roku, warto – jeszcze przed ich pierwszym założeniem – dokładnie wyczyścić i zdezynfekować wiosenne buty. Dzięki temu pozbędziemy się z ich powierzchni jakichkolwiek pozostałości po ewentualnych, niepożądanych drobnoustrojach, ale także usuniemy zalegające w nich resztki naskórka i potu. Tym samym odpowiednio przygotujemy obuwie na wiosnę. Zapewnimy stopom komfort i bezpieczeństwo, a samym sobie – estetykę ubioru.
Wiosna to także odpowiedni czas na sprawdzenie stanu swoich butów oraz ich dopasowania do stopy. Jeśli w naszej szafie znajduje się obuwie za małe, zbyt ciasne i źle dopasowane, powinniśmy niezwłocznie się go pozbyć. Długotrwałe noszenie takich butów może bowiem przyczynić się nie tylko do znacznego dyskomfortu, ale także rozwoju wielu niepożądanych dolegliwości, jak grzybica, nadpotliwość czy wrastający paznokieć.
Wizyta w gabinecie podologicznym
Aby zadbać o odpowiednią estetykę i kondycję swoich stóp po zimie, warto także umówić się na wizytę do profesjonalnego gabinetu podologicznego. Specjalista może wykonać zabiegi regenerujące, odżywiające i rewitalizujące, a także pielęgnacyjne. Podstawowym tego typu zabiegiem jest tak zwany pedicure podologiczny, polegający na dokładnym oczyszczeniu i odżywieniu skóry stóp, skróceniu płytki paznokciowej oraz usunięciu ewentualnych zrogowaceń czy zgrubień na skórze. Podolog może również przeprowadzić badania w celu wyeliminowania obecności ewentualnych infekcji bakteryjnych, grzybiczych lub wirusowych na stopach.
Po zakończonym zabiegu specjalista może również zalecić stosowanie nawilżających, odżywczych i regenerujących preparatów w postaci sprayu, maści lub kremu.
Satin podolog Warszawa |
Podleśna 7 |
01-673 Warszawa |
228334787 |
www.satin.pl |
Kerpro sklep podologiczny |
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1 |
01-882 Warszawa |
223546332 |
www.kerpro.pl |