Domy szkieletowe. Czym jest paroizolacja?

Izolacja ścian i dachu w domu szkieletowym to absolutna podstawa. Dobrze zmontowane warstwy izolacyjne zapewnią wystarczającą ochronę przed zimnem z zewnątrz oraz przed uciekaniem ciepłego powietrza z wnętrza domu. Ze względu na specyfikę drewna, które jest głównym budulcem domu szkieletowego, izolacja musi składać się z kilku warstw. Dodatkowo warstwa izolacyjna musi odpowiednia zabezpieczać drewno przed wilgocią oraz wygłuszać hałasy. Jedną z podstawowych warstw izolacyjnych, bez której nie powinniśmy nawet myśleć o budowie domu szkieletowego, jest folia paroizolacyjna. Poniżej kilka podstawowych informacji o tym, dlaczego jest tak ważna oraz w których miejscach w domu powinna się znaleźć.

Budowa domu szkieletowego – czym jest folia paroizolacyjna?

Domy szkieletoweWilgoć jest jednym z największych wrogów każdej technologii, ale w przypadku domów szkieletowych może być wyjątkowo szkodliwa. Folia paroizolacyjna to specjalny rodzaj folii z tworzywa sztucznego, której zadaniem jest ochrona przed wilgocią, która mogłaby się przedostać z wnętrza domu do ścian lub stropów. Ważne, aby podczas budowa domu szkieletowego szczecin https://domyhbe.pl/pl/kontakt dobrze zabezpieczyć przed wilgocią warstwę izolacji cieplnej z wełny mineralnej. Jeśli dostanie się do niej wilgoć, straci ona swoje właściwości.

Folię paroizolacyjną stosuje się praktycznie we wszystkich elementach konstrukcji, zwłaszcza tam, gdzie pojawia się izolacja z płyt z wełną mineralną. Najczęściej stosuje się ją w przegrodach pomiędzy powierzchnią ogrzewaną i nieogrzewaną, czyli ścianach zewnętrznych oraz w stropach nad ogrzewanymi pomieszczeniami. Wbrew pozorom, w budynku mieszkalnym jest bardzo dużo wilgoci, która może wniknąć w ściany. Przede wszystkim pochodzi ona z łazienki oraz z kuchni (gotowanie, pranie, kąpiel). Poza tym parę wodną emitują również rośliny, zwierzęta, domowe akwarium oraz sami mieszkańcy. To sprawia, że ochrona przed wilgocią jest niezbędna. W innym przypadku, po kilku latach intensywnego użytkowania domu może się okazać, że we wnętrzu ścian rozwinęła się pleśń lub grzyb.

Szczelność domów szkieletowych – dlaczego para wodna się skrapla?

Z jednej strony szczelność jest bardzo ważna. W końcu dzięki szczelnym oknom, drzwiom itp. jesteśmy w stanie o wiele lepiej nagrzać pomieszczenie i jednocześnie oszczędzać energię. Jednak z drugiej strony, szpary czy pewne niewielkie niedociągnięcia, tworzyły tunele, które odprowadzały wilgoć z domu na zewnątrz. Było to wsparcie dla zwykłej wentylacji, która w niektórych przypadkach mogła być niewystarczająca. Właśnie ze względu na lepsze uszczelnienie całej konstrukcji domu szkieletowego, wymagana jest paroizolacja, zwłaszcza w dachu. Na poddasze ucieka para woda, dlatego też powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację i izolację w tym miejscu.

Ciepłe, wilgotne powietrze zawsze dąży do wydostania się na zewnątrz, a tam oczywiście znajduje się zimne powietrza. Działa to na zasadzie wyrównywania ciśnienia. Gdy ciepłe powietrze połączy się z zimnym, następuje skroplenie. Jeśli ma to miejsce wewnątrz ściany lub stropu, może to spowodować zawilgocenie materiałów.

Domy szkieletowe – jak działa folia paroizolacyjna?

Folia paroizolacyjna, jak sama nazwa sugeruje, nie przepuszcza pary wodnej do przegrody ściany. Dlatego właśnie umieszczana jest po stronie wewnętrznej ściany, tam, gdzie znajdują się ogrzewane pomieszczenia. Aby dobrze spełniała swoją rolę, folia paroizolacyjna musi być szczelnie zamontowana. Jeśli pojawią w niej dziury, nawet niewielkie, para wodna przedostanie się przez nią. Jej montaż powinien być ostrożny i przed założeniem kolejnych płacht, powinniśmy je dokładnie sprawdzić. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na okna i drzwi, ponieważ ich osadzanie może spowodować pojawienie się szczelin.

Dzięki szczelności folii paroizolacyjnej stanowi ona również ochronę przed zimnem płynącym z zewnątrz. Jest to bardzo ważna podczas budowy domów pasywnych oraz energooszczędnych. Folia zatrzymuje ciepło w domu, dzięki czemu zmniejszamy koszty ogrzewania.

Domy szkieletowe – jaką folię paroizolacyjną wybrać?

Obecnie możemy wybierać z kilku możliwości. Różnego rodzaju folie paroizolacyjne posiadają nieco odmienne funkcje i przeznaczone są do różnych elementów konstrukcji budynku. Najlepszą ochronę przed wilgocią zapewniają folie polietylenowe. Montuje się je w ścianach oraz dachach skośnych domów szkieletowych https://domyhbe.pl/pl. Aby wzmocnić ochronę, możemy w stropie na poddaszu umieścić folię z powłoką metalizowaną (aluminiową), która odbija falę cieplne z powrotem do pomieszczeń. Nowym pomysłem są folie o zmiennym poziomie oporu dyfuzyjnego, których działanie zbliżone jest do sposobu działania odzieży termicznej. Ich opór dyfuzyjny zmienia się i dostosowuje do warunków atmosferycznych, np. gdy jest ciepło i wilgotno i zmienia się kierunek przepływu pary, wypuszczają wilgoć z przegrody, a gdy jest sucho i zimno, ich opór wzrasta.

Zobacz także:

Dodaj do zakładek Link.