Kiedy warto skorzystać z wypożyczalni samochodów?

Własny samochód dla wielu osób jest najbardziej odpowiednim środkiem transportu, aby móc dojeżdżać do pracy czy szkoły. Dlatego często posiadanie własnego samochodu jest niezwykle konieczne. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy własny samochód ma np: awarie https://automaks.pl/ubezpieczenia-oc-szczecin/. Jak można poradzić sobie w takiej sytuacji? Najlepiej w takiej sytuacji jest skorzystać z usług wypożyczalni samochodowej.

Wypożyczenie samochodu w nieprzewidzianej sytuacji

Awaria samochodu może przytrafić się w każdej chwili, kierowca nigdy nie jest w stanie przewidzieć takiej sytuacji. W takich sytuacjach skorzystanie z wypożyczalni samochodów będzie najlepszym rozwiązaniem. Wtedy kierowca nie musi martwić się brakiem własnej mobilności. Bardzo dużo osób, które z powodu awarii nie mogą skorzystać  z własnego samochodu lub wylatują się do innego kraju korzystają z wynajmowanych samochodów. 

Dzięki wynajęciu samochodu z wypożyczalni nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej ani taksówek. Przemieszczanie się własnym środkiem transportu jest zawsze dużą oszczędnością czasu- zwłaszcza gdy na załatwienie wszystkich spraw jest go mało. 

Wypożyczenie samochodu jest również dobrym rozwiązaniem na wakacjach. Dzięki temu można pozwiedzać znacznie więcej niż podczas typowych wycieczek. 

Na jakiej zasadzie działa wypożyczalnia samochodów?

Wypożyczanie samochodów jest usługą oferowaną nie tylko klientom indywidualnym, lecz również firmą. Klienci indywidualni najczęściej korzystają z wynajmu krótkoterminowego, a wynajem samochodów na dłuższy okres czasu jest domeną przedsiębiorstw. 

Osoby prywatne najchętniej wynajmują miejskie samochody na krótki okres czasu np: w celu załatwienia spraw rodzinnych, przetestowania danego modelu samochodu przed zakupem bądź podczas wyjazdu do innego miasta czy kraju- by móc się tam swobodnie przemieszczać. 

Bardzo dużą popularnością cieszy się wynajem samochodów luksusowych na specjalne okazje oraz długoterminowy wynajem busów przez firmy.

Na jaki okres czasu można wynająć samochód?

Wynajem krótkoterminowy charakteryzuje się wypożyczeniem samochodu od 1 do 30 dni. Często wypożyczalnie samochodów proponują również wynajem godzinowy samochodów, co jest dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebny jest samochód dosłownie na kilka godzin. Samochody sportowe są najczęściej wypożyczane na kilka godziny maksymalnie parę dni. Przy wynajmie krótkoterminowym klient musi liczyć się z wpłatą kaucji oraz dziennym limitem kilometrów.

Wynajem średnioterminowy czyli od 3 do 12 miesięcy jest połączeniem zalet leasingu operacyjnego z wypożyczalnią samochodu. Po okresie obowiązywania umowy wynajmu średnioterminowego wiele firm oferuje wykupienie wynajmowanego samochodu.

Wynajem długoterminowy z którego najczęściej korzystają przedsiębiorcy do poszerzenia floty w swojej firmie. Najczęściej są wypożyczane samochody dostawcze. Skorzystanie z wypożyczalni samochodów jest często dla wielu przedsiębiorstw doskonałym rozwiązaniem, aby móc powiększyć flotę, która przynosi zyski. Umowa wynajmu długoterminowego samochodów najczęściej podpisywana jest na okres od 13 do 48 miesięcy. Wiele wypożyczalni samochodów przy wynajmie długoterminowym oferuje wiele bonusów np: likwidacje szkód czy brak wpłaty początkowej. 

Jak można skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów?

Wbrew pozorom nie każdy może skorzystać z wypożyczalni samochodów. Każda firma wypożyczająca samochody posiada inne wymagania względem swojego klienta. Kwestia wieku kierowcy, który może skorzystać z wypożyczalni samochodów jest w każdej firmie inna. Przeważnie wiek kierowcy to minimum 21 lat oraz minimum rok posiadania czynnego prawo jazdy kat. B. 

Aby wypożyczyć samochód należy przedłożyć pracownikowi wypożyczalni prawo jazdy oraz ważny dokument tożsamości (dowód osobisty bądź paszport). Będzie również potrzebna ważna karta kredytowa, a w przypadku samochodów z wyższej półki wymagane są dwie karty kredytowe. 

Wysokość kaucji jest przeważnie równowartością kosztów wypożyczenia samochodu z pełnym bakiem paliwa. Kwota kaucji jest blokowana na karcie kredytowej (tak samo robią hotele w pokojowych mini- barach). W niektórych wypożyczalniach kwota kaucji jest uzależniona od klasy pojazdu. Do ceny wynajmu należy zawsze doliczyć kwotę 50 zł niezależnie od czasu wynajmu. 

Wypadek wynajętym samochodem- co wtedy zrobić?

Niestety wypadki się zdarzają i nie omijają wcale wynajętych samochodów https://automaks.pl/fiat-doblo/. Sytuacja jest prosta jeśli w  wynajęty samochód wjechał jakiś nieostrożny kierowca. Wtedy szkody pokrywane są z OC sprawcy. Jednak na miejscu zdarzenia musi zawsze znaleźć się policja. Wymagana jest notatka policyjna z zdarzenia. Kierujący musi o całym zdarzeniu poinformować wypożyczalnię samochodów. 

Jednak, gdy za uszkodzenia w samochodzie odpowiada osoba wypożyczająca musi się wtedy liczyć z wydatkami. Kwota dodatkowego obciążenia dla wypożyczającego jest ustalana na podstawie ekspertyzy oraz kosztorysu napraw samochodu. 

 

Wynajęcie auta z wypożyczalni samochodów jest dobrym rozwiązaniem w awaryjnych sytuacjach. Jednak osoba, które chce wypożyczyć samochód zawsze musi spełnić formalne wymagania danej wypożyczalni. 

 

 

Dodaj do zakładek Link.