Witamina K dla noworodków – czemu służy? Witamina K to jeden z pierwszych preparatów, które noworodki przyjmują w pierwszych minutach życia. Dzieje się tak na całym świecie. Ma to na celu zapobieganie krwawieniu, które jest bardzo niebezpieczne dla młodych organizmów i jest możliwe przy braku tej substancji w organizmie. Jednak coraz więcej młodych rodziców odmawia dawania. W tym artykule dowiemy się, do czego potrzebujemy witaminy K.
Jakie zadanie spełnia witamina K w organizmie?
Substancja ta odgrywa ważną rolę w hemostazie. Jest to mechanizm, dzięki któremu krew nie wycieka z naszych naczyń krwionośnych. Niski poziom witaminy K w organizmie może prowadzić do zaburzeń krwawienia, które mogą prowadzić do śmiertelnego krwawienia.
Cel podawania witaminy K noworodkom
Według ustaleń dzieci urodziły się z bardzo niskim poziomem tej substancji. U dorosłych witamina K gromadzi się w wątrobie. Testy wykazały, że noworodki mają 20 procent tej substancji w porównaniu z normalnymi poziomami. Ponadto stężenie witaminy K spadło jeszcze bardziej w ciągu pierwszych kilku dni życia dziecka. Czemu? Dzieje się tak, ponieważ dziecko nie jest już połączone z matką przez pępowinę, a mleko matki zawiera tylko resztkowe ilości substancji. Odkrycia wyraźnie pokazują, że niemowlęta karmione mieszanką mają 100 razy więcej witaminy K niż mleko matki. Ponadto organizm noworodka, a dokładniej układ pokarmowy, nie opracował jeszcze procesu wytwarzania ilości witamin potrzebnych do zaspokojenia jego aktualnych potrzeb.
Jak witamina K zapobiega noworodkom?

Witamina K dla noworodków – czemu służy?
W ciągu pierwszych 24 godzin życia zaleca się witaminę K, aby zapobiec śmiertelnym krwawieniom. Eksperci nazywają to zaburzeniem krwawienia noworodków lub krwawieniem z niedoboru witaminy K, stan, który po raz pierwszy pojawił się w literaturze fachowej ponad sto lat temu. W 1940 roku Henrik Dam (duński biochemik) wykazał i opisał związek między niskim poziomem witaminy K a zaburzeniami krwawienia u noworodków. W latach 70. przebadano 33 000 małych dzieci i stwierdzono, że przyjmowanie witaminy K w pierwszym dniu życia znacznie zapobiega krwawieniu. Test sprawia, że witamina K po porodzie jest powszechną praktyką. W Polsce substancja jest stosowana dopiero od 10 lat.
Dlaczego zastrzyki działają najlepiej?
Substancja podawana jest w formie zastrzyku, ponieważ jest prosta i skuteczna. Niedobór witaminy K wzrasta po porodzie, ponieważ maluch nie ma dokąd pójść. Przyjmowanie tej witaminy doustnie może odpowiednio uzupełnić niedobór, ale problem pojawia się ponownie w ciągu miesiąca od urodzenia. Wymagane są dalsze uzupełnienia. Podawanie substancji we wstrzyknięciu skutkowało odpowiednim poziomem w ciągu pierwszych 6 tygodni, a ponadto badania przeprowadzone po 3 miesiącach wykazały, że dzieci, które otrzymały zastrzyki, miały wyższy poziom witamin niż dzieci, które otrzymały krople. , podawanie bezpiecznych dawek witamin.
Choroba krwotoczna noworodka
Istnieją trzy formy tej choroby:
- Wczesne – życie małego dziecka toczy się w ciągu pierwszych 24 godzin. Kobiety w ciąży stosujące niektóre leki lub fakt, że mają chorobę Leśniewskiego i Leśniowskiego-Crohna, mogą zwiększać ryzyko.
- Klasyczny – Występuje od drugiego do siódmego dnia życia dziecka. W tym przypadku czynnikami ryzyka były ponownie stosowanie przez matkę pewnych leków, przedwczesny poród, poród chirurgiczny, asfiksja, niedożywienie, późne karmienie piersią i zespół aspiracji smółki.
- Późne – występuje między drugim tygodniem a szóstym miesiącem życia małego dziecka. Dotyczy zdrowych dzieci karmionych piersią lub dzieci z problemami i chorobami wątroby i dróg żółciowych, a także dzieci ze zdiagnozowaną mukowiscydozą.
Bez względu na postać choroby, krwawienie z niedoboru witaminy K może być niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka. Śmiertelność tej choroby jest bardzo wysoka. Krwawienie może objawiać się krwotokiem mózgowym i trzewnym. Występuje również krwawienie podskórne i pępkowe.
Czy podawanie witaminy K noworodkom rozwiązuje problemy z krwawieniem?
Od czasu wprowadzenia procedur związanych z podawaniem noworodkom witaminy K niedługo po porodzie nie zaobserwowano przypadków klasycznej postaci tej choroby. Znacząco zmniejszyła się również częstość występowania form późnych. Warto zauważyć, że w tym ostatnim przypadku były to bardzo ciężkie krwotoki śródczaszkowe. W tych przypadkach dzieci nie przyjmowały witaminy K, ponieważ rodzice jej zabronili lub przyjmowali ją w postaci kropelkowej i niekompletnej.
Przeciwwskazania do stosowania witaminy K
w skrócie. Brak! Dotyczą tylko formularzy zgłoszeniowych. Zastrzyki są zalecane i mają bardzo szerokie zastosowanie. Wyjątkiem są dzieci z hemofilią, ale nawet w tym przypadku witaminę K należy przyjmować doustnie.
Podsumowanie
Jesteś odpowiedzialny za zdrowie i życie swojego dziecka. Odpowiedzialność jest odpowiedzialnością karną, a prawo jest ujednolicone. Nie warto narażać zdrowia i życia dziecka i sprawiać kłopotów, gdy wszystkie problemy rozwiązuje się za pomocą zastrzyków, które wykonuje się cienkimi igłami, których dziecko nie czuje.