Czy warto korzystać z pożyczek dla firm?

Planujesz otworzyć działalność gospodarczą? A może już jesteś prężnie działającym przedsiębiorcą? Niezależnie od tego, w którym miejscu swojego biznesowego życia się znajdujesz, musisz mieć szczegółowo zaplanowaną strategię finansową swojej firmy. Należy w niej uwzględnić środki potrzebne na ponoszenie wszystkich kosztów oraz na ewentualne inwestycje. Możesz finansową to wszystko z własnych środków lub też skorzystać z możliwości, jakie dają pożyczki dla firm. Czy takie rozwiązanie jest jednak korzystne?

Kto może skorzystać z pożyczek dla firm?

Pierwszym i podstawowym wymogiem, jakim trzeba spełniać przy staraniu się o pożyczkę firmową https://www.pfp.com.pl/pozyczki/wojewodztwo/wielkopolskie/rodzaj/przedsiebiorcow, jest prowadzenie działalności gospodarczej. Takiego zobowiązania nie może więc zaciągnąć osoba zatrudniona na umowę o pracę czy pracująca na umowę zlecenie. Jednak samo bycie właścicielem firmy nie wystarczy. Dodatkowo trzeba spełniać szereg innych wymagań, w zależności od instytucji finansowe, w której staramy się o pożyczkę. Ważny jest staż naszej działalności, ponieważ wiele banków nie chce udzielać pożyczek nowo powstałym firmom. Z reguły musi ona funkcjonować na rynku minimum 12 miesięcy. Czy to oznacza, że nie otrzyma się środków na rozkręcenie swojego biznesu?

Istnieje możliwość uzyskania pożyczki dla firm na start. Taka oferta nie jest jednak zbyt popularna i oferują ją jedynie nieliczne banki. Kwoty jakie w ich ramach można uzyskać nie są też zbyt wysokie i oscylują w granicach 20-30 tysięcy złotych. Jeżeli przedsiębiorca potrzebuje większych pieniędzy, wówczas musi napisać szczegółowy biznesplan lub też dysponować odpowiednią nieruchomością, która mogłaby stanowić zabezpieczenie takiej pożyczki.

Ważne jest również to, żeby firma uzyskiwała dochód. Dlatego problem z uzyskaniem pożyczki mogą mieć te przedsiębiorstwa, które zbytnio przesadzają z kosztami, żeby wyjść “na zero”. Jest to opłacalne z punktu widzenia optymalizacji podatkowej, jednak w przypadku starania się o pozyskanie dodatkowych środków może stanowić barierę nie do przejścia.


Czy pożyczki dla firm są opłacalne?

Pożyczki dla firm, podobnie jak inne zobowiązania, wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Dlatego przed skorzystaniem z tego rozwiązania każdy przedsiębiorca powinien sobie dokładnie przeliczyć, czy taka opcja będzie dla niego opłacalna. Nie warto zadłużać się w ciemno i bez żadnego planu, bo takie zachowanie może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Bardzo ważne jest określenie celu na jaki pożyczka dla firm https://www.pfp.com.pl/pozyczki/wojewodztwo/lodzkie/rodzaj/dla-przedsiebiorcow ma zostać przeznaczona. Czy będzie to bieżąca działalność przedsiębiorstwa czy może jakaś inwestycja? Są różne rodzaje finansowania, dlatego ważne jest ich odpowiednie dopasowanie do konkretnej sytuacji. Jeżeli zamierzamy skredytować inwestycję, to w pierwszej kolejności musimy policzyć ewentualne zyski, jakie możemy z niej uzyskać. Następnie należy je zestawić z kosztem pożyczki. Jeżeli zyski będą większe, wówczas warto rozważyć skorzystanie z takiej formy finansowania.

Pożyczki dla firm z jednej strony mogą ją uratować przed bankructwem, z drugiej jednak mogą doprowadzić ją do poważnych problemów. Dlatego wszelkie decyzje warto skonsultować np. z doradcą finansowym, który przedstawi nam plusy i minusy danego rozwiązania. Z takiej porady powinni skorzystać przede wszystkim początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają jeszcze zbytniego doświadczenia zarówno w prowadzeniu biznesu, jak i w kontaktach z bankami.


Na co zwracać uwagę wybierając pożyczkę dla firm?

W pierwszej kolejności należy rozważyć rodzaj finansowania. Czy ma to być tradycyjna pożyczka dla firm z miesięczną ratą czy może pożyczka hipoteczna, a może pożyczka inwestycyjna? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety oraz wady. Dlatego bardzo ważne jest określenie naszego celu. Poszczególne rodzaje zobowiązań charakteryzują się innymi parametrami oraz wymaganiami, jakie należy spełnić, żeby je uzyskać. Jeżeli nie posiadamy np. żadnej nieruchomości, wówczas nie warto tracić na analizę oferty pożyczki hipotecznej, bo jej po prostu nie dostaniemy. Podobnie będzie w przypadku pożyczki inwestycyjnej, jeżeli nie dysponujemy odpowiednio napisanym biznesplanem.

Pożyczki dla firm w swojej konstrukcji nie różnią się zbytnio od pożyczek przeznaczonych dla osób fizycznych. O ich kosztach decydują przede wszystkim dwa czynniki: oprocentowanie oraz prowizja. Do tego mogą dojść jeszcze różnego rodzaju ubezpieczenia lub produkty dodatkowe. Porównując oferty z różnych banków należy patrzeć w głównej mierze na całkowite koszty takiej pożyczki. Jeżeli mamy w planach jej wcześniejsze spłacenie, to należy sprawdzić czy nie będzie się to wiązało z dodatkowymi opłatami.

Wielu przedsiębiorców korzysta z pożyczki dla firm w banku, w którym posiadają konto. Czy jest to słuszne rozwiązanie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od zaproponowanych warunków. Plusem tego może być to, że nie trzeba będzie przedstawiać wielu dokumentów, ponieważ bank ma pełny wgląd w historię naszych operacji na koncie, z których np. jest w stanie określić, czy wszystkie zobowiązania wobec ZUS i US są płacone w terminie.

Dodaj do zakładek Link.