Bawełniany sen Herodota w każdej sypialni

“Rosną tam dziko drzewa, których owocem jest wełna piękniejsza i lepsza od owczej” – tak pisał o bawełnie grecki historyk Herodot (484-426 r.p.n.e.) we wspomnieniach o swojej podróży do Indii.
Wełna, len i bawełna to trzy tkaniny, z których używano do szycia ubrań od zarania dziejów. Przed ich wynalezieniem ludzie ubierali się tylko w skóry.To zadziwiające, że mimo upływu tysiącleci i rozwoju technologii nadal zajmują pierwsze miejsca na liście najpopularniejszych i najlepszych materiałów używanych do produkcji odzieży.

Co takiego w bawełnie zachwyciło Herodota, że uznał jej wyższość nad wełną?

Zapewne były to miękkość i delikatność oraz możliwość uzyskiwania tkanin o różnej grubości.

Len produkowany jest z włókien roślinnych pozyskiwanych z łodyg rośliny o tej samej nazwie. Przędza uzyskiwana z włóknin ma świetne właściwości, jest bardzo zdrowa dla skóry i doskonale przewiewna, lecz jednocześnie nieco sztywna i mocno drapiąca. Lnianą pościel widuje się bardzo rzadkie, a jej chropawość ją dyskwalifikuje wśród osób mających wrażliwą skórę i małe dzieci.

Wełnę uzyskuje się najczęściej z sierści (wełny) owiec, lam i wielbłądów. Jej produkcja jest ściśle związana z hodowlą zwierząt. Wełna jest również stosunkowo gruba, lecz świetnie izoluje od zimna. Ze względu na ciężkość i szorstkość tkanin wełnianych, nie nadaje się do szycia z niej pościeli.

Bawełna produkowana jest z delikatnych włókien otaczających kwiaty bawełny. Są białe, lekkie jak piórka, wyglądają jak chmurki umieszczone na średniej wielkości krzakach.

Te cechy powodują, że z bawełny wytwarzane są najdelikatniejsze, a jednocześnie wytrzymałe tkaniny o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Higroskopijność i delikatność bawełny powoduje, że produkuje się z niej bandaże i pieluszki oraz ubranka dla niemowląt. Idealnie nadaje się do szycia pościeli dla małych i dużych.

Zobacz koniecznie:

Bawełniana pościel na zdrowy sen

Właściwości bawełny są idealne nie tylko do szycia z niej ubrań, lecz również bielizny pościelowej.

sklep z pościelą

W zależności od grubości tkania bawełna zapewnia albo ciepło, albo delikatne chłodzenie. Świetnie wchłania wilgoć, więc pot  nie pozostaje na skórze i zapewnia tym samym jej oddychanie w trakcie snu. Nie powoduje alergii.
Bawełna jest wytrzymała, nie jest elastyczna (nie rozciąga się), odporna na działanie wysokich temperatur. Pranie w wysokich temperaturach i prasowanie gorącym żelazkiem nie niszczą tkaniny i pozwalają na zapewnienie odpowiednich warunków higienicznych. Te wszystkie czynniki powodują, że bawełniana pościel jest najlepsza do zdrowego snu.

Zalecana dla niemowląt i małych dzieci

Bawełna to jedyna tkanina, której używa się do ubierania noworodków, niemowląt i małych dzieci. Niemowlęca pościel bawełniana stanowi obowiązkowy element wyprawki noworodka.

Delikatna jak satyna.

Specjalny sposób produkcji (merceryzacja) umożliwia uzyskanie się niezwykłej gładkości i połysku. Bawełniana pościel z satyny łączy w sobie elegancję i delikatność jedwabiu oraz trwałość bawełny.

Dla nielubiących żelazka.

Kora to tkanina o gofrowanej fakturze. Materiał nie wymaga prasowania. Pościel z kory jest chętnie kupowana przez wielodzietne rodziny i wszystkich, którzy cenią sobie połączenia zdrowia i wygody użytkowania.

Ciepła i miękka jak delikatne futerko.

Flanela – efekt “włochatości” uzyskuje się dzięki technice szczotkowania powierzchni grubej tkaniny bawełnianej specjalnymi, metalowymi szczoteczkami. Uszyta z bawełnianej flaneli pościel jest szczególnie ciepła, nadaje się do chłodnych wnętrz i zimowej pory roku.

Żakardowa elegancja i trwałość adamaszku.

Odpowiednie dobranie splotów tkackich umożliwia produkowanie niezwykłej tkaniny o bardzo ciekawej fakturze. Matowy wzór na błyszczącym tle (lub odwrotnie) pozwala tworzyć na materiale przeróżne, jednostronne lub dwustronne wzory. Taki materiał jest wyjątkowo mocny. Bawełniana pościel z adamaszku jest chętnie używana przez luksusowe hotele. Najbardziej charakterystycznym, hotelowym wzorem są naprzemienne matowe i błyszczące pasy.

Królewski sen Faraona

Bawełna egipska to należy do najbardziej luksusowych tkanin świata. Jest zbierana tylko ręcznie, co daje gwarancję szczególnej czystości i możliwości uzyskiwania długich, nawet pięcio centymetrowych włókien.
Jest jednocześnie lekka, “oddychająca” i niezwykle miękka. Lekko połyskliwa. Nigdy się nie mechaci. Idealnie dostosowuje do temperatury ciała. Jest najtrwalsza ze wszystkich bawełnianych tkanin. To, co bawełnę egipską szczególnie wyróżnia, to jej szybkie wysychanie. Pościel z bawełny egipskiej kupują luksusowe hotele. Mimo, że jej ceny są niebotyczne, jest to inwestycja na lata. Pranie w bardzo wysokich temperaturach a nawet wygotowywanie nie powoduje żadnych zmian w fakturze, jakości ani wyglądzie. Niezniszczalna – to drugie określenie królewskiej bawełny. Jeżeli ktoś zastanawia się nad luksusowym prezentem, na przykład ślubnym, z pewnością komplet pościeli z egipskiej bawełny sprawi ogromną przyjemność i będzie służył przez dziesięciolecia.

Mimo upływu tysiącleci, pościel bawełniana jest najlepsza na świecie. Na szczęście każdy może zapewnić sobie wymarzony sen Herodota w swojej własnej sypialni.

Dodaj do zakładek Link.