Dobry wzrok, bez wad, zapewnia przejrzyste widzenie otaczającej przestrzeni i pozwala dostrzec wszystko wokół, jest to jednym z głównych elementów pełnego życia. Profesjonalne badanie wizualne ma na celu poznanie stanu narządu wzroku i jeśli będzie taka potrzeba poprawę parametrów życiowych. Przychodząc na wizytę do okulisty można uzyskać fachowe doradztwo i pomoc. Specjaliści są wyposażeni w niezbędny sprzęt i wiedzę.
Konsultacja i diagnostyka okulistyczna
W klinikach okulistycznych można wykonać szereg procedur, przejść wszystkie niezbędne testy i jeśli to konieczne, uzyskać dodatkowe porady lekarskie. Dostępny sprzęt wysokiej klasy potrafi zdziałać cuda. Rozwiązywane są najbardziej złożone choroby oczu, które w niedawnej przeszłości były trudne do wyleczenia. Diagnostyka i leczenie prowadzone przez okulistę pomaga w wyeliminowaniu wielu problemów w obrębie narządu wzroku u dorosłych i dzieci.
Zaburzenia okulistyczne obejmują:
- Odwarstwienie siatkówki
- Jaskra
- Astygmatyzm
- Owrzodzenie rogówki
- Leczenie zaćmy
- Leczenie urazów rogówki
- Leczenie wad wzroku: nadwzroczność, dalekowzroczność, krótkowzroczność, zez.
Dzięki szybkiemu podjęciu leczenia można uniknąć poważnych konsekwencji, a nawet całkowicie pozbyć się choroby. Za pomocą precyzyjnych instrumentów okulista może korygować krótkowzroczność i przywracać utracone widzenie. Pacjent może przejść pełną gamę zabiegów.
Diagnostyka wzroku w gabinecie okulisty
Diagnoza stanu samego narządu wzroku zajmuje okuliście trochę czasu. Czterdzieści minut później można poznać wynik. Środki diagnostyczne można rozszerzyć w celu bardziej szczegółowego badania. Indywidualnie wybierane są soczewki, okulary, procedury sprzętowe. Badanie oka obejmuje szczegółową ocenę ostrości wzroku i refrakcji pacjenta, zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie oka pod mikroskopem, zmierzenie grubości rogówki, badanie USG oka. A także komputerowe badanie siatkówki (dna oka), ocena poziomu produkcji łez, dokładne sprawdzenie pola widzenia pacjenta.
Refraktometria: diagnostyka wzroku wykonywana przez okulistę
Refrakcja to moc refrakcyjna aparatu wzrokowego, którego siła zapewnia, że wiązka światła jest skupiona dokładnie na siatkówce. Ten mechanizm zapewnia osobie normalną funkcję wzrokową. Aby uzyskać wyraźny wizualny obraz obiektu, konieczne jest, aby strumień światła odbija się od niego i przechodził przez powierzchnię rogówki, soczewki, załamując światło, skupiając się na siatkówce. To tutaj znajdują się światłoczułe receptory, które przekazują sygnały wzrokowe do mózgu, co tworzy pewien obraz.
Na podstawie parametrów wyróżnia się:
- Krótkowzroczność – promienie skupiają się przed siatkówką, dzięki czemu osoba dobrze widzi obiekty znajdujące się w pobliżu, a odległe nie są wyraźne. Zjawisko to nazywa się krótkowzrocznością.
- Hipermetropia – promienie koncentrują się za siatkówką, co prowadzi do dalekowzroczności. W większości przypadków osoba widzi obiekty dobrze i wyraźnie w oddali, a te znajdujące się w pobliżu są postrzegane, jako rozmyte.
- Astygmatyzm – występowanie w różnych oczach różnej mocy refrakcyjnej lub różnych rodzajów refrakcji.
Przyczynami powyższych naruszeń mogą być czynniki dziedziczne, zmiany związane z wiekiem, negatywne czynniki zewnętrzne, wcześniejsze obrażenia i choroby. W celu szybkiego wykrycia okulista korzysta z najbardziej zaawansowanych, bardzo czułych metod diagnostyki sprzętowej, z których jedną jest refraktometria.
Badanie to okulista przeprowadza w następujących przypadkach:
- Pogorszenie widzenia
- Diagnoza przed operacją
- Ocena wyników korekty.
Do badania stosowany jest refraktometr, który określa siłę załamania oka z dużą dokładnością. Nowoczesne urządzenia diagnostyczne to skomputeryzowane kompleksy. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu promieniowania podczerwonych, które są dostarczane przez struktury optyczne narządu wzroku i odbijają się od dna oka. Wszystkie wskaźniki są automatycznie rejestrowane przez czujniki urządzenia, analizowane przez specjalny program i na ich podstawie obliczane jest załamanie.
Metoda pozwala okuliście wykryć zmiany ujemne już na początkowych etapach, wrażliwy sprzęt ujawnia nawet najmniejsze odchylenia od normy. Okuliści używają refraktometrów do sprawdzania wzroku nie tylko u dorosłych pacjentów. Diagnoza wzroku jest również przeprowadzana u młodych pacjentów, aby jak najwcześniej wykryć patologię i rozpocząć niezbędną korektę.
Jak okulista wykonuje refraktometrię?
Kilka dni przed badaniem okulista przepisze lek, który rozluźni mięśnie oka. Procedura nie powoduje żadnego dyskomfortu. W celu jego realizacji pacjent siedzi przed aparatem, przyciskając czoło i wygodnie zaciskając podbródek, jego głowa jest nieruchoma. W ciągu kilku sekund musi uważnie spojrzeć na zdjęcie, którego przejrzystość się zmieni. W tym momencie refraktometr skieruje promienie podczerwone i wykona niezbędne pomiary. Dane są analizowane, a wynik drukowany na papierze. Badanie to będzie wysoce skuteczne na początkowych etapach anomalii narządu wzroku. W przypadku poważnego upośledzenia wzroku okulista zastosuje równolegle dodatkowe metody diagnostyczne, aby uzyskać dokładne wnioski.