Chirurgia plastyczna w walce o ładny wygląd

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, która od wielu lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem nie tylko wśród osób, które w wyniku wypadku lub choroby zmuszone są do poddania się konkretnemu zabiegowi, ale również wśród tych, które chciałyby poprawić określone mankamenty swojego wyglądu. Mowa tutaj oczywiście o chirurgii estetycznej będącej częścią chirurgii plastycznej a której warto przyjrzeć się nieco bliżej. Jakie zabiegi chirurgii plastycznej cieszą się jednak największą popularnością wśród osób pragnących poprawić swój wygląd zewnętrzny?

Plastyka brzucha

Plastyka brzucha nazywana fachowo abdominoplastyką to operacja, która polega na usunięciu nadmiaru luźnej skóry oraz tkanki tłuszczowej zlokalizowanej na brzuchu. Jak wygląda jednak taka operacja? Przed jej przeprowadzeniem konieczne jest podanie pacjentowi znieczulenia ogólnego lub zewnątrzoponowego, o czym decyduje oczywiście anestezjolog. Następnie od jednego do drugiego biodra wykonywane jest cięcie, po czym chirurg przechodzi do wycięcia miejsca wokół pępka. W tym momencie skóra zawierająca tkankę tłuszczową ulega odwarstwieniu i napięciu, a nadmierną jej ilość wycina się, tworząc od razu nowe miejsce dla pępka. Tuż po zabiegu pacjent zobligowany jest do założenia specjalnej bielizny uciskowej, którą należy nosić przez ok. 30 dni. Po upływie tygodnia konieczne jest ściągnięcie szwów, a w miejscu nacięcia powstaje dosyć duża blizna, stanowiąca oczywiście efekt uboczny przeprowadzonej operacji.

Powiększanie piersi

Jędrny i duży biust to marzenie niejednej kobiety, jednak ani przy pomocy ćwiczeń, ani odpowiedniej diety nie jest niestety możliwe osiągnięcie takiego efektu. W takim przypadku warto zdecydować się na operacyjne powiększanie piersi, czyli na zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, który cieszy się coraz większą popularnością. Choć nie należy on niestety do najtańszych, to gwarantuje jednak znakomite efekty. Zabieg powiększania piersi wykonywany jest nie tylko u kobiet, które mają mały lub nieasymetryczny biust, ale również u pań w celu ich rekonstrukcji (po usunięciu piersi w wyniku nowotworu). Sam zabieg trwa od 60 do nawet 90 minut i polega na wykonaniu nacięcia w fałdzie pod piersią lub na granicy otoczki brodawki, a następnie wprowadzeniu w wolną przestrzeń implantu (o wielkości decyduje pacjentka po przeprowadzonej wcześniej konsultacji z chirurgiem). Następnie całość zszywana jest wchłanialnymi lub niewchłanialnymi szwami, a na piersi zakłada się specjalną bieliznę uciskową. Tuż po przeprowadzonym zabiegu pacjent może czuć się osłabiona i obolała, dlatego też zaleca się przyjmowanie środków przeciwbólowych. Po upływie tygodnia konieczne jest masowanie piersi 3 razy dziennie przez kilka tygodni. Bardzo ważne jest również to, aby na jakiś czas zrezygnować całkowicie z aktywności fizycznej, a także dźwigania ciężkich przedmiotów.

Liposukcja

Ostatnim przeprowadzonym dosyć często zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej jest liposukcja, która polega na odsysaniu tłuszczu z określonych partii ciała takich jak biodra, uda, brzuch oraz ramiona (zabieg można przeprowadzić również na innych partiach takich jak np. podbródek). Jak wygląda jednak taki zabieg? Tuż przed zabiegiem chirurg rysuje na ciele mapę miejsc, z których odsysany będzie tłuszcz. Operacja zazwyczaj trwa od 30 minut do nawet dwóch godzin (nieco cięższe przypadki) i jest przeprowadzana albo w pełnej narkozie, albo w znieczuleniu miejscowym. Aby rozmiękczyć nieco tkankę tłuszczową, w niektórych przypadkach przed operacją stosuje się ultradźwięki. W następnym kroku specjalista robi na skórze niewielkie nacięcie, wprowadzając w powstały otwór specjalną, tępo zakończoną igłę, która podłączona jest do urządzenia odsysającego tłuszcz. Czynność ta powtarzana jest na wszystkich oznaczonych wcześniej obszarach. Gdy cała tkanka tłuszczowa zostanie usunięta na skórę, zakłada się szwy lub specjalne klamerki, które po upływie tygodnia muszą zostać usunięte. W trakcie jednego zabiegu możliwe jest usunięcie dosyć sporej ilości tkanki tłuszczowej, jednak aby rekonwalescencja przebiegała bez żadnych komplikacji, należy stosować się do wszystkich zaleceń chirurga.

chirurgia plastyczna

Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej jeszcze do niedawna wydawały się być poza zasięgiem większości osób, jednak z czasem zaczęło się to zmieniać. Obecnie wielu z nas zależy na dobrym wyglądzie a w sytuacji, gdy mało inwazyjne zabiegi kosmetyczne nie przynoszą zamierzonych efektów, warto zdecydować się na nieco poważniejsze zabiegi. Decydując się jednak na operację powiększania piersi, czy też usunięcia nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z brzucha należy mieć świadomość tego, iż z takimi zabiegami związane są określone skutki uboczne, a także konieczność stosowania się do wszelkich zaleceń chirurga. Odpowiednia dieta, a także rezygnacja z aktywności fizycznej na jakiś czas to absolutne minimum podobnie zresztą, jak i noszenie specjalnej bielizny uciskającej, która ma zapobiec powstawaniu siniaków, wspomagając tym samym rekonwalescencję.

Dodaj do zakładek Link.